boli mnie ząb

Bolący ząb. Jak z nim żyć?

Ból zęba jest jedną z najbardziej dokuczliwych sytuacji, jakie nas spotykają w życiu. Gdy jest zbyt silny, to trudno nam się na czymkolwiek skupić. Produktywna praca i owocna nauka stają się wtedy wręcz niemożliwe. Próbujemy różnych domowych metod oraz biegniemy do apteki, choć bardzo często kończy się to na wizycie u dentysty. Nierzadko też okazuje się, że ząb jest tak chory, że trudno go wyleczyć i pacjent decyduje się na wyrwanie.

Czy brać leki przeciwbólowe?

Pamiętajmy, że leki przeciwbólowe nie są złotym środkiem. Bierzmy je tylko wtedy, kiedy ból jest naprawdę nieznośny i przez niego nie możemy się na niczym skupić. W innym wypadku możemy sobie zrobić krzywdę, bo większość leków przeciwbólowych na rynku charakteryzuje się dużą toksycznością. Przykładem może być chociażby słynny paracetamol, znajdujący się w takich preparatach jak Apap. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że ten pozornie słaby lek, może zrobić w naszym organizmie poważne spustoszenie, jeśli przyjmujemy go zbyt często lub zbyt dużo. Dlatego musimy pamiętać, że leki przeciwbólowe nie rozwiązują naszych problemów i powinno się je traktować jedynie jako chwilowe rozwiązanie.

O innych ciekawych właściwościach paracetamolu przeczytasz tutaj.

Kiedy zgłosić się do dentysty?

Jeżeli ból zęba nie jest jednorazowy i zdarza nam się częściej, lub trwa przez wiele dni, to nie możemy tego ignorować. Taki stan może świadczyć o problemie medycznym, który można rozwiązać tylko w gabinecie dentysty. Co nas w nim czeka? Zwykle, gdy idziemy do stomatologa, wyobrażamy sobie salę tortur. Mamy w głowie te wszystkie wiertła, ostrza i nie wiadomo co jeszcze. W rzeczywistości jednak dzisiejsze gabinety oferują dużą dawkę komfortu a także w większości zabiegów możemy skorzystać ze znieczulenia. Gdy już nasza twarz jest znieczulona, to nie więcej nas nie interesuje. Dentysta coś robi w naszej buzi, a my sobie grzecznie leżymy i się relaksujemy. Czasem wystarczy kilka rutynowych procedur, aby przywrócić naszym zębom zdrowiem. W innych sytuacjach konieczne może być już specjalistyczne leczenie. Ważne jest, aby najpierw się umówić na wizytę kontrolną i wtedy zastanowić się, co robić dalej.

Artykuł powstał przy współpracy z https://estheticdentalstudio.pl/