borówka czarna

Borówka czarna. Czy naprawdę pomaga na wzrok?

Borówka czarna i jej działanie prozdrowotne

Borówka czarna to bardzo dobra przekąską, ale smak to nie jedyna jej zaleta. Jak wiele innych owoców wykazuje pewne działania zdrowotne, które mogą się okazać dla nas dobre w dłuższej perspektywie. Istnieje takie popularne przekonanie, że jedząc borówkę sprawiamy przysługę naszym oczom. Na pewno wielokrotnie mieliśmy okazję usłyszeć od kogoś radę dotyczącą borówek. „jedz borówki, to dobre na oczy”. Czy naprawdę tak jest? Tak i nie. Oczywiście, jak w większości takich sytuacji, mamy tu do czynienia z ziarnem prawdy, choć jest to nieco wyolbrzymione.

Borówki i legendy o pilotach

Wiemy, że substancje zawarte w borówkach, mogą faktycznie mieć prozdrowotne właściwości. U osób zażywających wyciąg z borówki możemy zauważyć, że następuje poprawienie zdolności siatkówki do przystosowywania się do zmiennego oświetlenia. Warto wspomnieć, że substancje te mogą poprawić też regenerację purpury wzrokowej, dzięki czemu lepiej widzimy po zmroku. Istniały kiedyś nawet historie o tym, jagody te pomagały pilotom RAF-u widzieć w ciemności. Dzisiaj możemy uznać to za legendy, choć mają one w sobie nieco prawdy. Faktycznie badania pokazują, że taka zależność może zaistnieć.

Czym jest ślepota nocna i co mają z nią wspólnego jagody?

Istnieje coś takiego, jak ślepota nocna i nie chodzi tu o sam fakt, że wzrok musi się długo przyzwyczajać do ciemności. Taki stan jest czymś normalnym, ale dochodzi do pewnych patologicznych sytuacji, gdzie nasz wzrok ma wyjątkowo kiepskie relacje z ciemnością. Co wtedy? Otóż okazuje się, że wyciąg z borówki stosuje się właśnie w takich problemach medycznych i może być naprawdę skuteczny. Musimy jednak pamiętać, że nawet takie skuteczne substancje nie są magiczną różdżką, która zapewni nam zdrowie i szczęście na zawsze.

Co jeszcze robi dla nas borówka?

Skoro już wspominamy o wzroku, to warto zauważyć, że jedzenie borówki może uchronić nasze oko przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Ponoć też owoce te mogą uratować nas przed zaćmą a także zwyrodnieniem siatkówki. Jeśli chodzi o inne zalety, to jest nią między innymi wzmocnienie kolagenu.