Buraki: co zrobić z nimi w kuchni?
Buraki to jedne z najpowszechniejszych polskich warzyw. Często bywa tak, że nie lubimy ich w dzieciństwie, ale doceniamy, gdy już jesteśmy trochę starsi. Możemy je wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów. Możemy zrobić z nich całe dania lub tylko przystawkę do większych posiłków. Bez względu na zastosowanie możemy być pewni, że uda nam się wydobyć 100% smaku.
A może je zasmażymy?
Jeśli lubimy eksperymentować, to może skusimy się na buraczki zasmażane. Najpierw powinniśmy ugotować. Niegłupim pomysłem jest ugotowanie ich w mundurkach, podobnie jak to się robi z ziemniakami. Kiedy już je ugotujemy, to zetrzyjmy je na tarce. To samo zróbmy z jabłkiem. Następnie bierzemy patelnie, na której szklimy cebulkę (najlepiej pokrojoną w kostkę). Podczas energicznego mieszenia dosypujemy mąki, a w drugiej kolejności jabłko. Dolewamy nieco wrzątku i posypujemy cukrem. Kiedy już jabłka się będą rozpadały, czas dodać buraczki z domieszką soli. Idealnie nadają się one do ziemniaków i mięsa (np. mielonego).
Buraczane burgery. Nie tylko dla wegan!
Weganie i wegetarianie bardzo lubią burgery robione z warzyw i zbóż. Wiele osób ma pewne awersje do wegetariańskich dań, ale warto czasem się przełamać. Jednym z takich warzyw, które nadają się do zrobienia burgerów jest właśnie burak. Buraka wystarczy zetrzeć na tarce i zmieszać go z ugotowaną kaszą lub ryżem. Nie zaszkodzi dodać jajko i bułkę tartą. Można też poeksperymentować i dodać takie składniki jak ser feta oraz szczypiorek. Sól i pieprz według uznania.
Ważne jest, żeby konsystencja pozwoliła nam na uformowanie kotlecików. Kiedy jesteśmy w stanie to zrobić, to możemy albo upiec je w piekarniku (200 stopni będzie idealnie) albo usmażyć na patelni. Jeśli wybieramy tę drugą opcję, to pamiętajmy, żeby najpierw rozgrzać olej. Nie chcemy przecież, aby wsiąkł on w nasze kotleciki jeszcze przed rozgrzaniem, bo wtedy nie usmaży się tak, jakbyśmy tego chcieli.
Frytki? Buraki zamiast ziemniaków
Może nie każdy się nad tym zastanawiał, ale frytki można robić nie tylko z ziemniaków. Wręcz zaleca się, aby jeść jak najwięcej różnych warzyw i owoców, więc nawet robienie frytek może być dla nas pretekstem do takiej rozmaitości. Jeśli chcemy, żeby frytki były zróżnicowane, to oprócz ziemniaka możemy wykorzystać seler, marchewkę, albo właśnie buraka. Filozofia jest prosta. Wszystko kroimy w paski przypominające te z ziemniaków i smażymy albo zapiekamy w tradycyjny sposób.
Barszcz ukraiński
Nie zapominajmy o tym, że najpopularniejszą potrawą z buraków jest właśnie barszcz. Jedną z najpopularniejszych jego odmian jest barszcz ukraiński. Charakteryzuje się on dużym bogactwem składników. Nie może więc zabraknąć w nim marchewki, cebuli i ziemniaków. Dobrze jest też dodać trochę przecieru pomidorowego, który świetnie się będzie komponował z marchewką i burakami. Te trzy składniki dadzą nam przyjemny słodki posmak. Jeżeli jednak będziemy chcieli go więcej, to możemy dodać szczyptę cukru. Do barszczu ukraińskiego potrzeba też trochę zieleninki. Może to być kapusta, może to być to seler naciowy. Sami wybierzmy.