Co papierosy robią z naszym zdrowiem?

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że palenie papierosów to bardzo szkodliwy nawyk. Mogą one powodować cały szereg chorób, choć palacze zdają się to ignorować. Mimo świadomości o szkodliwości palenia, wciąż palacze są zdziwieni, kiedy dowiadują się o chorobie. Warto więc zająć się profilaktyką i rzucić palenie, nim będzie za późno. Mowa tu o takich problemach jak nowotwór albo bezpłodność.

Papierosy a płodność

Powinniśmy zrezygnować z papierosów, jeśli chcemy mieć w przyszłości dzieci. Zbyt duża ilość zażywanej nikotyny może prowadzić do problemów z płodnością. W skrajnych przypadkach mogą spowodować całkowitą bezpłodność. Taki stan bywa już nieuleczalny.

Nowotwory

Najczęstszą chorobą kojarzoną z nałogiem nikotynowym jest oczywiście rak płuc. Bardzo łatwo go przeoczyć, ponieważ na początku objawy mogą być niezauważalne. Z czasem zaczyna pojawiać się kaszel i to on może być pierwszą iskrą, która zachęci osobę chorą do przebadania się. Nie ma jednak sensu wpadać w paranoję i każdy kaszel interpretować jako objawy raka. W większości przypadków kaszel to po prostu efekt przeziębienia.