dezodorant

Dezodorant. Czy i jak powinniśmy go stosować?

Dezodorant. Fakty i mity na jego temat

Dezodorant to jeden z podstawowych środków kosmetycznych, których używają praktycznie wszyscy bez względu na wiek i płeć. Zwykle jednak robimy to instynktownie z przyzwyczajenia i nie zastanawiamy się, jak poprawnie powinniśmy je stosować, ani jak wpływają na nasze ciało. Jany Plante, zajmująca się badaniami nad nowymi dezodorantami firmy Old Spice, udzieliła wywiadu portalowi Huffpost.com, gdzie odpowiedziała na kilka pytań dotyczących ich używania.

Czy dezodorant i antyperspirant to to samo?

Słowa dezodorant i antyperspirant używamy zamiennie, gdyż zwykle nie widzimy różnicy. Są to jednak dwa różne produkty o różnych zastosowaniach. Antyperspirant stosujemy po to, aby zmniejszyć aktywność gruczołów potowych, co przyczynia się do lepszego zapachu naszego ciała. Dezodoranty stosuje się również po to, aby dobrze pachnieć, ale nie mają one wpływu na wydzielanie potu. Wybór powinien więc zależeć od stopnia naszej potliwości. W tym przypadku, jak w wielu innych, kluczem do dobrania odpowiedniego kosmetyku jest znajomość i zrozumienie naszego ciała.

Kosmetyki w kulce i sztyfcie. Jak je nakładać?

O ile użycie sprayu wydaje się dosyć oczywiste, tak sztyft albo kosmetyk w kulce może nam sprawić małe problemy. Jak należy go nakładać, aby pełnił swoją rolę właściwie? Przede wszystkim pamiętajmy, że powinniśmy posmarować całą pachę. Ma ona wiele małych kątów, pojedyncze przelecenie z góry na dół nie załatwia sprawy. Pamiętajmy też, żeby robić to powoli i dokładnie. Mała wskazówka dla panów: jeśli nasza pacha jest mocno owłosiona, to starajmy się kłaść nieco większy nacisk, gdyż w przeciwnym wypadku nasz dezodorant zostaje w dużej mierze na włosach.

Kiedy należy aplikować dezodorant?

Kosmetyk, o którym mowa, stosujemy najczęściej rano. Okazuje się jednak, że dobrym pomysłem  mogłoby być nakładanie go przed spaniem, bo dzięki temu łatwiej zapobiegniemy nadmiernemu poceniu się. Jest to spowodowane tym, że podczas snu pocimy się mniej, więc stosowanie ochrony jest wtedy bardziej skuteczne. W momencie, gdy pocimy się bardzo obficie, na przykład podczas wysokiej temperatury, nałożenie ochrony może mijać się z celem.