Dyskopatia. Częste zwyrodnienie kręgosłupa
Dyskopatia jest jednym z najczęściej pojawiających się zwyrodnień kręgosłupa. To właśnie tę chorobę potocznie nazywamy wypadającym dyskiem. Jeśli więc usłyszymy od kogoś, że mu dysk wypadł, to znaczy, że cierpi właśnie na dyskopatię. Pamiętajmy jednak, że określenie wypadającego dysku jest potoczne i dysk nie może nam dosłownie wypaść. Dlatego też nie powinniśmy się dawać nabierać na oferty odpłatnego wkładania dysku. Jeżeli nie można on nam wypaść, to nie da się też go włożyć.
Objawy zwyrodnienia kręgosłupa
Skąd mam wiedzieć, że mam dyskopatię? Tak naprawdę dowiedzieć się możemy tego dopiero po zrobieniu prześwietlenia, a najlepiej rezonansu magnetycznego. Wtedy możemy mówić o chorobie, ale oczywiście pewne objawy możemy poczuć już wcześniej. Jednym z nich może być tzw. strzyknięcie. Może pojawić się ono w odcinku lędźwiowym, piersiowym albo szyjnym. Mówimy tu o sytuacji, w której nagle czujemy przeszywający ból. Bardzo często unieruchamia on nas lub po prostu ogranicza wykonywanie ruchu. Z takim „wypadniętym” dyskiem każdy następny ruch może być bolesny, dlatego osoba, której się to przydarzy doznaje tymczasowych problemów z przemieszczaniem się.
Co zrobić w takiej sytuacji? Jeżeli faktycznie zaboli nas tak mocno, że nie będziemy w stanie wykonywać żadnych ruchów, to dobrym rozwiązaniem będzie zadzwonienie na pogotowie albo do lekarza rodzinnego z prośbą o wizytę domową. Ból powinien minąć po jakimś czasie (od kilku dni do kilku tygodni), ale konieczne może być wzięcie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W tym celu potrzebujemy recepty od kwalifikowanego lekarza.
Nieuleczalność dyskopatii
Dla wielu pacjentów może być szokiem dowiedzenie się, że ich zwyrodnienia nie da się wyleczyć. Wielu osobom kojarzy się z kalectwem i już wyobrażają sobie swoją przyszłość na wózku inwalidzkim. Dyskopatia jednak wcale nie musi tego oznaczać i można z nią żyć. Faktem jest, że zwyrodnienie już zostanie z nami do końca życia, ale istnieją sposoby na łagodzenie jego objawów. Między innymi pacjentom zaleca się wykonywać regularne ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa. Można w internecie znaleźć dużo poradników na ten temat, ale najlepiej jest się osobiście zapytać swojego fizjoterapeuty o radę.