pralnia chemiczna

Jak działa pralnia chemiczna?

Jak działa pralnia chemiczna?

Pralnia chemiczna to coś, z czego nie każdy korzysta, mimo że wiele razy koło takiej przechodziliśmy lub widzieliśmy na banerze reklamowym. Większość z nas robi pranie samodzielnie i nie widzi powodu, aby korzystać z jakichś usług zewnętrznych. Nawet ludzie zamożni, którzy których stać na to, aby swoje obowiązki domowe przekazywać innym, mają specjalne miejsce do prania u siebie w domu. Rzecz w tym, że pralnia chemiczna nie jest zwykłym miejscem, gdzie się pierze ubrania i potrzebę skorzystania z jej usług może mieć każdy, nawet jeśli się tego nie spodziewamy. Czym w ogóle jest taki rodzaj pralni?

Pralnia chemiczna – co to?

Przede wszystkim zaskoczyć nas może, że w pralni chemicznej nie używa się wody. Dla osoby anglojęzycznej taki fakt nie byłby zaskoczeniem, gdyż w j. angielskim taki rodzaj prania to po prostu „dry cleaning, czyli dosłownie suche czyszczenie. Dlaczego mielibyśmy mieć potrzebę takie „suchego czyszczenia”? Otóż może się zdarzyć, że na metce jednego z naszych ubrań zobaczymy konkretne przeciwskazania. Czasem tak jest, że niektórych ciuchów po prostu nie można prać w wodzie, gdyż mogą ulec zniszczeniu. Chodzi tu m.in. o niektóre futra czy płaszcze.

Dzisiaj do chemicznego czyszczenia ubrań używa się tetrachloroetylenu, czyli bardzo skutecznego rozpuszczalnika zwanego także jako PCE. Ta niepalna i stabilna tkanina obchodzi się z naszymi ubraniami bardzo skutecznie i delikatne. Niestety jest ona toksyczna, więc kontakt z nią mógłby być niebezpieczny. Dlatego urządzenia, które obecnie wykorzystuje się w takich pralniach, umożliwiają wykonywanie tych czynności w sposób bezpieczny. Zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska.

Skąd się to wszystko wzięło?

Takie zakłady zaczęto tworzyć jeszcze w wieku dziewiętnastym. Wtedy zaczęto produkować środki czyszczące, które opierały się na pochodnych ropy naftowej. Ropa naftowa nie kojarzy nam się raczej z czyszczeniem niczego, zwłaszcza ubrań, które będziemy nosić na sobie. No cóż, pewne ryzyko występowało w związku z tymi substancjami, ale nie chodziło o ich szkodliwość względem naszego zdrowia. Zagrażały one nam w nieco inny sposób. Otóż substancja oparta na ropie naftowej stwarza ryzyko pożarowe. Dlatego właśnie zaczęto używać odplamiaczy chlorowych. One również mogły się zapalić, ale ryzyko było dużo mniejsze. A do tego środki te gwarantowały lepszą wydajność. A zatem ropa naftowa musiała pożegnać się ze swoim udziałem w tym przemyśle.

Tylko czyszczenie?

Pralnie chemiczne oferują bardzo często różne dodatkowe usługi poza standardowym czyszczeniem. Niektóre z nich mogą na przykład uchronić odzież przed ponownym zabrudzeniem. Zwykle w takim miejscu pracuje osoba, która doskonale zna się na rzeczy. Może nam ona pomóc w ocenie stanu naszych ubrań, które chcemy oddać do czyszczenia. W przypadku poważniejszych uszkodzeń i plam zaproponuje nam ona podjęcie odpowiednich kroków, aby odpowiednio zadbać o naszą odzież. Dobrze też zwrócić uwagę na różne dodatkowe jej elementy takie jak guziki. Niektóre z nich mogą ulec zniszczeniu podczas prania chemicznego ze względu na materiał, z którego są wykonane.

1 komentarz w temacie “Jak działa pralnia chemiczna?

  1. Dobrze wiedzieć. Już nie będę mieć dylematów przed oddaniem prania.

Komentowanie wyłączone