Kiszenie ogórków. Czas iść po słoiki
Kiszenie ogórków: Zbliża się jesień, a to oznacza, że czas ukisić ogórki na zimę. Jeśli mamy dostęp do własnych ogórków gruntowych, to świetnie. Wielu z nas jednak musi w tym celu udać się na bazarek albo do supermarketu, ale to nie jest żaden problem. Takie ogórki też się ukiszą i też będą świetną przystawką do zimowych obiadów. Każdy ma swój sposób na kiszenie ogórków, a i w internecie możemy natknąć się na wiele różnych przepisów. A zatem jak ukisić ogórki, aby były najsmaczniejsze?
Chrzan, koper i czosnek
Główne składniki (oprócz ogórków rzecz jasna) naszej kiszonki to chrzan, koper i czosnek. Wszystkie te produkty możemy kupić w sezonie w praktycznie każdym sklepie. Jeśli chcemy, możemy też odwiedzić lokalny bazar i tam zaopatrzyć się w co trzeba. Jak chodzi o koper, to możemy korzystać ze wszystkich jego zasobów. Zarówno nasiona jak i łodyga bardzo dobrze się sprawdzą w nadaniu naszym ogórkom odpowiedniego smaku.
Chrzan z kolei powinniśmy obrać i pokroić. Wtedy wydobywa się z niego najwięcej aromatu i smaku. Ile dodać chrzanu do ogórków? Na jeden litrowy słoik wystarczy dodać krótki pasek chrzanu (ok. 5 cm), ale jeśli jesteśmy bardzo wrażliwi na jego ostry smak, to można dodać go o połowę mniej, albo nawet w ogóle.
Odpowiedni słoik
Wielkość słoika nie jest aż taka ważna, bo tutaj wielkiej filozofii nie ma. Im większy słoik, tym więcej ogórków się tam zmieści. Ważniejsze jest jednak przygotowanie tego słoika i odpowiednie się z nim obchodzenie. Ważne jest, aby słoik taki był czysty. Nie chcemy, żeby nasze ogórki przeszły jakimiś niepożądanymi zapachami. A tak może być, jeśli korzystamy ze słoika po żywności, nie umywszy go uprzednio.
Kolejną istotną sprawą jest stan wieczka. Jeśli jest wygięte, to może być nieszczelne. Zależy nam przecież na tym, aby do naszego słoika nie dostawało się niepotrzebne powietrze, ani żadne zanieczyszczenie. Kiedy już kończymy przygotowanie naszej kiszonki, to upewnijmy się, że wieczko jest wklęsłe. Zazwyczaj efekt ten osiąga się sam, kiedy zalewamy ogórki gorącą wodą, a potem mocno zakręcamy.
Kiszenie ogórków. Ile soli?
Istnieje kilka szkół co do tego, ile soli dodawać do kiszonych ogórków. Jedną z często stosowanych proporcji jest łyżka soli na pół litra wody. Jeśli nie mamy jeszcze doświadczenia z kiszeniem i nie wiemy, jak nam to wyjdzie, to możemy solić właśnie według tej metody. Kiedy już nabierzemy więcej wprawy, będziemy mogli robić to wedle własnego uznania. Każdy przecież ma swój własny gust i może woleć mniej lub bardziej słone ogórki. Swoją drogą te mniej słone są zdrowsze, więc jeśli interesuje nas zdrowe odżywianie, to możemy wziąć to pod wagę.
Jak ukisić ogórki?
Zasada jest prosta. Ogórki gruntowe upychamy ciasno w słoiku, aby później nie wypływały nam w górę. Tam dodajemy nasze składniki (koper, chrzan, czosnek), a następnie zalewamy wrzątkiem z solą. Mocno zakręcamy i odstawiamy np. do szafki na ok. 2-3 tygodnie. Potem możemy je na wszelki wypadek pasteryzować, jeśli obawiamy się, że nam się mogą zepsuć. Pamiętajmy jednak, aby nie pasteryzować ich od razu po zalaniu wodą, bo wtedy możemy zabić bakterie, które potrzebne nam są do fermentacji.