kleszcze

Kleszcze nadal groźne. Jesień im nie straszna

Kleszcze nadal groźne, choć lato już za nami

Kleszcze to jedne z najmniej lubianych przez nas stworzeń. Chyba tylko komary są w stanie wygrać z nimi w konkursie na największych wrogów ludzkości. Bywa jednak tak, że nie do końca rozumiemy, jakie zagrożenie te stworzenia dla nas stanowią oraz jak się przed nim bronić. Powiedzmy sobie kilka słów na temat jesiennych spotkań z kleszczami.

Jakie zagrożenie czeka na nas w trawie?

Lato minęło, już nie chodzimy po łąkach w krótkich spodenkach. Czy to oznacza, że kleszcze już nam nie grożą? Niestety nie. Kleszcze wciąż żyją sobie w trawie i wciąż szukają okazji, żeby się nasycić. Nawet jeśli idziemy w długich spodniach i w kurtce, to kleszcz jest w stanie wyczuć w nas jedzonko i chętnie się do nas przyczepi. Sam ubiór nie powstrzyma go przed znalezieniem sobie miejsca.

Jedną z najpoważniejszych chorób, jakie mogą nas spotkać po kontakcie z kleszczem jest kleszczowe zakażenie mózgu (w skrócie KZM). Pocieszeniem może być to, że naszemu organizmowi może się udać wykryć wirusa i zwalczyć go samodzielnie. Jego objawy mogą na pierwszym etapie przypominać grypę. Mówimy tu między innymi o bólu głowy oraz gorączce.

Kleszcz mnie ukąsił. Co teraz?

Taka już nasza natura, że rzadziej myślimy o prewencji, a częściej szukamy rozwiązań problemów, gdy one już nastąpią. Tak jest często właśnie z kleszczami. Pytania typu „jak wyciągnąć kleszcza” są duże częstsze niż „jak uchronić się przed kleszczem”. No cóż, taką wiedzę również powinniśmy posiadać. Poza tym nawet jeśli zwykle stosujemy środki przeciwko kleszczom, to może się zdarzyć, że któregoś dnia zapomnimy i jesteśmy narażeni na ukąszenie. Czasem też celowo rezygnujemy z ochrony, ponieważ środki odstraszające owady odstraszają również nas… zapachem.

Kiedy już dojdzie do sytuacji, że zauważymy kleszcze na swoim ciele, to nie powinniśmy zwlekać. Zaleca się, aby kleszcze usunąć jak najszybciej. Przyda nam się tutaj oczywiście pęseta. Jeśli jednak mamy większe wymagania, to możemy zakupić specjalne kleszcze (ach ta dwuznaczność). Zwykła pęseta jednak powinna wystarczyć.