diclofenac

Leki przeciwbólowe. Czy nie bierzemy ich zbyt dużo?

Leki przeciwbólowe i ich niekorzystny wpływ na nas

Leki przeciwbólowe znajdują się w praktycznie każdej apteczce. Bardzo chętnie po nie sięgamy, kiedy boli nas głowa, kręgosłup czy ząb. Zwykle bywa tak, że zażycie tabletki faktycznie przynosi nam ulgę, czego dodatkowym skutkiem jest komfort psychiczny. Tylko czy nie sięgamy po nie zbyt chętnie? Czy na pewno zażywanie leków przeciwbólowych za każdym razem, gdy nas coś boli jest dobrym pomysłem?

Leki przeciwbólowe jako sposób na oszukanie organizmu

Zastanówmy się, po co w ogóle istnieje ból. Nie chodzi nam tutaj o filozoficzne ani teologiczne zgłębianie zagadnienia „dlaczego człowiek musi cierpieć”, tylko o biologiczne źródło bólu. Otóż nasz organizm wykorzystuje go do informowania nas o tym, że coś jest nie tak. Że powinniśmy wyleczyć jakąś część ciała albo zmienić nawyki.

Branie bólu pozwala nam zagłuszyć głos naszego organizmu, co przypomina trochę zagłuszanie sumienia. Udajemy, że nie ma problemu, bo przecież przestało boleć. Jest to bardzo niebezpieczna pułapka, ponieważ brak bólu wcale nie oznacza końca problemu. W rzeczywistości jest tak, że tuszując ból możemy tylko pogłębiać nasze problemy.

Uwaga na uzależnienie

Czy leki przeciwbólowe mogą powodować uzależnienie? Generalnie rzecz biorąc tak, ale musimy sobie odpowiedzieć na to, o jakich lekach mówimy. Jeśli chodzi o paracetamol albo ibuprom, to ten problem nas za bardzo nie dotyczy. Oczywiście możemy wyrobić sobie zły nawyk łykania garści leków za każdym razem, jak coś nas zaboli, ale wciąż nie jest to uzależnienie fizyczne takie jak w przypadku alkohole.

Niebezpieczeństwo pojawia się w przypadku leków opioidowych takich jak kodeina czy tramadol. Oprócz uśmierzania bólu mogą powodować też odurzenie i specyficzne poczucie komfortu psychicznego. Oczywiście w dawkach, jakie zaleca nam lekarz, takie efekty będą ledwo zauważalne (lub nie pojawią się wcale), ale będą nasilać się u osób, zwiększających dawkę. Od tego stanu bardzo łatwo się uzależnić i z lekomanii przechodzimy w prawdziwą narkomanię. Przestrzegamy przed nadużywaniem leków opioidowych, ponieważ może to mieć tragiczne skutki dla naszego zdrowia.