Mity na temat nadwagi i otyłości

Otyłość i nadwaga to tematy, które powodują wiele nieporozumień. Przede wszystkim, bardzo często ludzie nie widzą różnicy między jednym a drugim. Oprócz tego pojawiają się różne poglądy w kwestii rozmowy o tym a także samego leczenia.

Otyłość i nadwaga to nie to samo

Otyłość i nadwaga są słowami, które często używa się zamiennie. W rzeczywistości jednak wcale nie oznaczają tego samego. Nadwaga to po prostu większa waga niż dana osoba powinna mieć. Otyłość zaś jest już chorobą.

Skoro już doszliśmy do tego, że otyłość to rzeczywiście jest choroba, to pora pomyśleć o jej leczeniu. Oczywiście, gdy podejrzewamy, że nasz stan przekracza zdrowe ramy, to powinniśmy się udać do lekarza. On uzna, czy jesteśmy otyli, czy nie.

Czy otyłość jest sprawą prywatną?

Często osoby z nadwagą oburzają się, że diety i odchudzanie są promowane. Traktują oni swoją tuszę jako prywatną sprawę i nie chcą, by ten temat pojawiał się publicznie. Prawda jest jednak taka, że wzrost liczby osób z nadwagą przyczynia się do konieczności zwiększenia zasobów służby zdrowia. Oznacza to większe koszty dla skarbu państwa.