Niepełnosprawność jest czymś, z czym wiele ludzi zmaga się na co dzień. Nawet jeśli sami nie chorujemy, to na pewno znamy kogoś, kto taki problem ma. Warto więc wiedzieć, jak w tej kwestii się zachować, aby nie sprawić komuś przykrości, lub nie popełnić nietaktu.
Jak traktować osoby z niepełnosprawnościami?
Jest kilka powszechnie przyjętych zasad postępowania w relacjach z osobami z niepełnosprawnościami. Warto o nich pamiętać, jeżeli mamy, lub wiemy, że będziemy mieć kontakt z takimi osobami.
Gdy chodzi o osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, to pamiętajmy o właściwym podchodzeniu do nich. Jeśli chcemy z taką osobą nawiązać dialog, to powinniśmy usiąść naprzeciwko niej.
Nietaktem jest kucanie przy osobie na wózku, bo może się ona poczuć, jak gdybyśmy traktowali ją jak dziecko. Złym pomysłem jest też stawanie tuż obok wózka. Sprawimy, że nasz rozmówca poczuje się bardzo niekomfortowo.
Właściwa nazwa
Jak właściwie nazwać osobę borykającą się z określonymi niepełnosprawnościami? Istnieje wiele słów i wyrażeń w języku polskim, które doskonale znamy. Wszystkie z nich odnoszą się do tej samej gamy przypadłości.
Przede wszystkim należy unikać tych, które charakteryzują się bardzo negatywnymi skojarzeniami. Chodzi o takie określenia jak inwalida czy kaleka. Zamiast tego powinniśmy używać określenia „osoba z niepełnosprawnością”.
Często używamy też określenia „niepełnosprawny”, ale zaleca się, aby z niego rezygnować. Szufladkuje ono bowiem osobę chorą, ponieważ definiuje niepełnosprawność jako jej główną cechę. Lepiej więc postawić na empatyczne określenie „osoba z niepełnosprawnością”. Unikniemy dzięki temu niezręcznych sytuacji.