Odciski na stopach. Co z nimi zrobić?

Stopy to bardzo ważna część ciała i nie powinniśmy ich zaniedbywać. Do najczęstszych problemów związanych ze stopami są odciski i pęcherze. Czym się od siebie różnią oraz jakie są ich przyczyny? Omówmy sobie podstawowe zagadnienia związane z tym problemem.

Skąd się biorą odciski?

Odciski biorą się od chodzenia. Im dłuższe odcinki pokonujemy w ciągu dni, tym większe ryzyko, że pojawią się odciski. Rozwiązanie jest tak naprawdę jedno. Zaopatrzenie się w lepsze buty. Poprzez lepsze mamy na myśli wygodniejsze. Być może jesteśmy bardzo przywiązani do naszych mokasynów albo loafersów. Nie nadają się one jednak na dłuższe wycieczki.

Jeśli faktycznie dużo chodzimy, to powinniśmy zainwestować w dobre buty sportowe. Najlepiej sugerować się rodzajem podeszwy. Przed dokonaniem wyboru spróbujmy poprzymierzać kilka modeli butów, aby móc porównać, w którym chodzi się najwygodniej. Zależność jest taka, że wygodne chodzenie przekłada się na zdrowsze stopy.

Odciski czy pęcherze?

Oprócz odcisków na naszych stopach mogą się pojawić także pęcherze. Zwykle znajdują się one na pięcie, a powodem ich pojawienia się jest najczęściej nierozchodzenie butów a także wrażliwość naszej skóry.

Istnieje mit, że przyczyną pęcherzy są za ciasne buty. Nie jest to prawdą. Mogą się one pojawić również przy luźnych butach. Bardziej chodzi o to, że gdy są nierozchodzone, to źle leżą na naszej stopie. Tworzą w stosunku do niej nienaturalny kształt, który bardzo negatywnie odzwierciedla się w wygodzie (albo raczej jej braku) chodzenia.