oparzenie słoneczne

Oparzenie słoneczne. Jak sobie z nim poradzić?

Oparzenie słoneczne. Jak sobie z nim poradzić?

Oparzenie słoneczne to jeden z najczęstszych problemów, jakie mogą się przydarzyć w lecie. Narażone na to są przede wszystkim osoby z wrażliwą skórą. Wszyscy lubimy przy ładnej pogodzie wylegiwać się na trawie, albo wybierać się na długie rowerowe przejażdżki. Musimy jednak liczyć się z ich konsekwencjami, do których należeć może właśnie poparzenie słoneczne. Jak się ono objawia?

Objawy oparzenia słonecznego

Zazwyczaj, jak dzieje się nam jakaś krzywda, to czujemy to od razu. Gdy dotkniemy pokrzywy, to niemal natychmiast zaczynamy czuć pieczenie. Gdy skaleczymy się nożem też ból jest odczuwalny od razu. Z oparzeniem słonecznym jednak jest nieco inaczej. Gdy słońce nas ogrzewa zwykle nie czujemy żadnego dyskomfortu ani bólu. Oczywiście gdy jest bardzo gorąco to doskwiera nam temperatura, ale nie ma to nic wspólnego z bezpośrednim oddziaływaniem słońca na skórę. Efekty takiego niepożądanego działania słońca zauważamy po kilku godzinach. Skóra jest wtedy zaczerwieniona i bardzo sucha. Dopiero gdy jest już za późno uświadamiamy sobie, że trochę z tym słońcem przesadziliśmy.

Oparzenie słoneczne. Leczenie objawów

Wiemy, że słońce może być dla nas szkodliwe (w dużej ilości), ale co jeśli już doznamy poparzenia? Pamiętajmy, że skóra poparzona = skóra sucha. Musimy więc starać się ją nawilżać. Jedną z prostych i skutecznych metod jest polewanie poparzonego miejsca zimną wodą. Jeśli wywołuje ono poważny ból, przydatne może być też nałożenie kompresu. Do tego warto zaopatrzyć się w D-pantenol, najlepiej w formie pianki. Piankę taką ostrożnie nakładamy na skórę, a gdy już skórą ją wchłoni, możemy nałożyć kolejną dawkę. Dobrze jest też zapytać o radę farmaceutę.

Jak się uchronić przed zabójczym działaniem słońca?

Czy da się w ogóle ochronić przed poparzeniem w lecie? Przede wszystkim musimy dbać o to, żeby odpowiednią ilość czasu spędzić w cieniu. Jeśli wybieramy się na długą pieszą wycieczkę, to postarajmy się, żeby na naszej trasie znalazły się jakieś zacienione tereny. Mogą to być lasy, mogą to być parki, ważne żeby było trochę cienia. Jeśli nie będziemy na słońce nastawieni permanentnie, to jesteśmy w stanie uniknąć tego problemu.

Do tego powinniśmy stosować kremy z filtrem. Jeśli mamy wrażliwą skórę, to konieczne może być nawet użycie najmocniejszego kremu (+50). Pamiętajmy też, że promienie UV są szkodliwe nie tylko dla osób z bladą i wrażliwą skórą. Nawet jeśli spędzenia czasu na słońcu nie skończy się dla nas bolesnymi czerwonymi plamami, to nie znaczy, że tego negatywnego efektu nie ma. Pomyślmy chociażby o suchości skóry.

Promienie UV mogą bardzo negatywnie wpłynąć na suchą skórę, a także wysuszają one inne rodzaje skóry. Dobrze jest więc dbać o to, aby nasza skóra nie była zbyt sucha. Pomocne mogą być na przykład kosmetyki z aloesem. Takie naturalne składniki jak aloes albo miód naprawdę pomagają naszej skórze zachować wilgoć. Dobrym pomysłem byłoby też zrezygnowanie z długich gorących kąpieli i pryszniców. Mimo że to jest to bardzo przyjemne, to w obu przypadkach może prowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry. A przecież w życiu musimy dbać o nasze ciało prawda?

1 komentarz w temacie “Oparzenie słoneczne. Jak sobie z nim poradzić?

  1. Jak byłem mały to rodzice smarowali mi skórę kefirem…do tej pory nie wiem czy był to zwykły zabobon czy to faktycznie pomagało xDD

Komentowanie wyłączone