Popijanie leków. Czym i jak?
Popijanie leków jest czymś oczywistym, ale czy na pewno wiemy, jak to robić? Czy musi to być woda, czy może jednak dobrym pomysłem będzie popicie ich sokiem cytrusowym lub coca colą? I czy napój który wybierzemy powinien być gazowany czy niegazowany? Na te i inne pytania spróbujemy sobie krótko odpowiedzieć.
Był kiedyś taki żart o pacjencie, który leki popija kawą, bo lekarz zabronił mu popijać je wódką. Fakt, że taki żart jest zrozumiały i może bawić dużą część osób, świadczy o tym, że zgadzamy się co do pewnych norm. Przyjął się w naszej wyobraźni obraz popijania leków wodą. Łykamy pigułę, a w drugiej ręce mamy przezroczystą szklankę z wodą. Prawdopodobnie jednak nie wszyscy rozumiemy, dlaczego to robimy.
Co na ten temat mówią badania?
Ciekawe badania na ten temat przeprowadzono w Arabii Saudyjskiej, a ich wyniki opublikowano w „Saudi Pharmaceutical Journal”. Badanie polegało na sprawdzeniu leków przeciwalergicznych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych w kontekście ich reakcji z popularnymi napojami. Napojami tymi była maślanka, kawa, sok pomarańczowy, coca-cola, i popularny napój energetyczny. Oczywiście punktem odniesienia była ich reakcja z wodą.
Co się okazało po przeprowadzeniu badania? Otóż płyny powodują, że substancja aktywna z leku dłużej się uwalnia. Oznacza to, że dłużej musimy czekać, aż lek zacznie działać. Kłóci się to z powszechnie przyjmowanym założeniem, że po wypiciu kawy lek wchodzi szybciej.
Kawa i leki
Popijania kawą leków nikomu nie polecamy, bo w niektórych sytuacjach może się to źle skończyć. Nie każdy powinien przyjmować kofeiny w zbyt dużych dawkach, a połączenie jej z lekami może się okazać szkodliwe np. dla serca. Część osób jednak popija leki przeciwbólowe kawą, aby wzmocnić ich działanie. Na portalu emedicineheatlth.com czytamy między innymi o łączeniu kawy z antydepresantami. Autorzy artykułu sugerują, aby nie przyjmować kawy i leków na depresję jednocześnie, ale by zachować odstęp jednej lub dwóch godzin. Niektórzy psychiatrzy jednak nie widzą konkretnych przeciwwskazań i dają swoim pacjentom pełne przyzwolenie na picie kawy według własnego uznania.
Odpowiednia ilość wody
Zależy nam na tym, aby lek się odpowiednio rozpuścił. Dlatego połknięcie go na sucho może zaburzyć uwalnianie się substancji. Pamiętajmy jednak, że jeden mały łyczek wody może się okazać nie wystarczający. Dlatego starajmy się wypić przy tym całą szklankę o objętości od 200 do 250 ml.
Popijanie leków. Badania a rzeczywistość
Z przytoczonych tu badań wiemy, że popijanie leków czym innym niż woda może wydłużyć czas uwalniania się substancji. O kawie wiemy też, że może zwiększać działanie leku. Ale jak to wygląda w kwestii interakcji napojów z lekami? Niestety nie da się sytuacji przedstawić w sposób ogólny. Efekty takich mieszanek będą się różnić w zależności od tego jaki lek bierzemy i jak wygląda nasz stan zdrowia. Dlatego odpowiedzi na te pytania powinien udzielić doktor. Dla bezpieczeństwa jednak przyjmijmy zasadę, że leki popijamy zwykła niegazowaną wodą.