udary mózgu

Szczepionka Johnson&Johnson. najczęstsze NOP-y

Szczepionka Johnson&Johnson najczęstsze NOP-y

NOP oznacza niepożądane odczyny poszczepienne. Są to po prostu skutki uboczne przyjęcia szczepionki, które mogą wystąpić zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Szczepionka na koronawirusa również nie jest od nich wolna, więc mogą się one pojawić u pacjentów. Przyjrzymy się teraz konkretnej szczepionce, a mianowicie tej od firmy Johnson&Johnson. Co wyróżnia tę szczepionkę od pozostałych? Otóż jest ona jednodawkowa, więc wielu pacjentów zastanawia się, czy jest jakaś różnica w kwestii bezpieczeństwa.

Czym się charakteryzuje szczepionka Johnson&Johnson?

Szczepionka firmy Johnson&Johnson należy do preparatów wektorowych, podobnie jak ta, którzy wyprodukowała AstraZeneca. Przekazuje ona adenowirusa pacjentowi w takiej formie, w której nie może się on namnażać w komorach. Jego jedynym zadaniem jest dostarczenie informacji organizmowi. W szczepionkach firmy J&J wykorzystuje się ludzki adenowirus typu 26.

Szczepionka Johnson&Johnson. Co o niej wiemy?

Według dr hab. med. Piotra Rzymskiego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu szczepionki tych dwóch firm (Johnson&Johnson i AstraZeneca) różnią się typem wektora wirusowego. Pierwsza bazuje na adenowirusie szympansa ChAdOx1, podczas gdy w drugiej wykorzystuje się adenowirus ludzki typu 26. Przed zaaplikowaniem ich człowiekowi wirusy te przerabia się w taki sposób, żeby stały się instrukcją dla naszego organizmu. Organizm wtedy uczy się, jak walczyć z takim wirusem w przyszłości.

Ten sam biolog twierdzi, że nie istnieją żadne dodatkowe rekomendacji jak chodzi o tę szczepionki. Bierze on pod uwagę możliwość, że w przyszłości będzie ona dostępna dla młodszych pacjentów. Dziś jednak pacjent, przyjmujący ją, musi mieć ukończony 18 rok życia.

Skutki uboczne preparatu J&J

Jakie są najczęstsze skutki uboczne, na jakie skarżą się pacjenci? Zaliczyć do nich można ból w miejscu wstrzyknięcia (48,6%), bóle głowy (38,9%), uczucie zmęczenia (38,2%), bóle mięśni (33,2%), nudności (14,2%) oraz gorączka (9%). Jak wypadają te dane w porównaniu z pozostałymi szczepionkami? Dr Rzymski wspomina, że faktycznie szczepionki wektorowe mogą częściej powodować skutki nie pożądane od innych rodzajów. Skąd się bierze taka zwiększona częstotliwość?  Odpowiedzialny jest za to adenowirus, który zawsze wdaje się w konflikt z naszym układem immunologicznym. Dlatego właśnie trzeba się liczyć z takimi działaniami niepożądanymi.

Poważniejszym skutkiem może być reakcja anafilaktyczna, którą wywołuje nadwrażliwość na któryś ze składników szczepionki. Taka reakcja może się pojawić kilka albo kilkanaście minut po zażyciu preparatu. Dlatego właśnie pacjent musi spędzić ok. dwudziestu minut w punkcie, w którym go zaszczepiono.

Objawy reakcji alergicznej i inne potencjalne skutki podania preparatu

Przy podaniu preparatu J&J reakcje alergiczne są raczej rzadkie. Mimo to mogą wystąpić, a należą do nich trudności z oddychaniem, obrzęki gardła i twarzy, palpitacja serca, wysypka na całym ciele, osłabienie oraz zawroty głowy.

Aferę w mediach zrobiły także możliwe zakrzepicy. Faktycznie wystąpiły one u pacjentów, którzy ten preparat otrzymali. W samych Stanach Zjednoczonych wstrzymano podawanie go na 11 dni. Po przeprowadzeniu kilka badań uznano jednak, że szczepionka Johnson&Johnson jest na tyle bezpieczna, by można ją było podawać. Rzekomo korzyści z zaszczepienia są większe niż ryzyko. Nie wiadomo jednak jak jest w rzeczywistości, więc każdy powinien swoją własną decyzję.

Mimo że niektóre skutki uboczne mogą się wydawać normalne, to powinniśmy zgłosić się do lekarza, gdy wystąpią te nieco bardziej poważne. Jeśli nie wiemy, czy nasz lekarz rodzinny przyjmuje w tym momencie, to zawsze możemy zadzwonić na świąteczną opiekę zdrowotną. Praktycznie każdy szpital powinien taką prowadzić. W ostateczności zostaje zadzwonienie na 112 i przekazanie informacji o swoim stanie zdrowia pracownikowi pogotowia. On już uzna, czy potrzebna jest nam pilna pomoc medyczna. Objawy, z którymi nie powinniśmy zwlekać to obrzęk nóg, ból w klatce piersiowe, duszność, mocne bóle brzucha, niewyraźne widzenie czy uporczywe bóle głowy.