Tauryna

Tauryna – co właściwie o niej wiemy?

Tauryna

Tauryna jest współcześnie bardzo często uważana za substytut kofeiny. Zawiera ją wiele popularnym napojów energetyzujących, takich jak Monster. Ciekawym jest, że wiele takich napojów spożywają osoby młode nawet i w wieku ok. 10 lat. Zwykle nie pozwalamy naszym dzieciom pić kawy, gdyż obawiamy się negatywnego wpływu kofeiny na ich zdrowie. Z tauryną jednak jest różnie. Jak wygląda naprawdę jej szkodliwość i ewentualne zalety w porównaniu ze starą dobrą kawusią?

Czy tauryna pobudza?

Czy tauryna ma właściwości pobudzające, podobne do kofeiny? Okazuje się, że nie do końca, gdyż działa ona bardziej uspokajająco. Po co więc dodaje się ją do napojów energetyzujących, skoro nie prowadzi do pobudzenia? Po napoje energetyzujące sięgają nie tylko osoby, potrzebujące pobudzenia fizycznego, ale też ci, którzy potrzebują być bardziej wydajni intelektualnie.

Tauryna całkiem skutecznie redukuje poziom stresu w organizmie, a to jest niezwykle ważne podczas pracy umysłowej. Właśnie dlatego w niektórych napojach energetycznych pojawia się wspólnie z kofeiną. Podczas gdy tauryna ma wzmagać wydajność umysłową, kofeina ma powstrzymywać organizm przed sennością. Czy to oznacza, że wypicie sobie „energetyka” przed pracą jest takim dobrym rozwiązaniem? Nie do końca.

Działanie tauryny na organizm

Warto wspomnieć, że tauryna działa korzystnie na rozszerzaniu naczyń, a do tego występuje naturalnie w mięśniach i tkankach większości ssaków. Za jej produkcje odpowiada trzustka. Różnica miedzy taką tauryną a tą, którą znajdziemy w napojach energetyzujących jest jedna. Do napojów tych zwykle dodaje się taurynę otrzymywaną syntetycznie. Niektóre badania wykazują, że działa ona wspomagająco na rozwój neurologiczny. Substancja ta obniża także ciśnienie w przeciwieństwie do kofeiny, która to ciśnienie znacząco zwiększa.

Tauryna w energetykach

Napoje energetyczne mogą w dużym stopniu podnosić ciśnienie a także wzmagać produkcje hormonu stresu. Pod tym względem wydaje się, że tauryna jest całkiem przydatnym składnikiem, gdyż może redukować oba te czynniki. Czy jednak jej ilość w typowym napoju energetycznym jest faktycznie wystarczająca, żeby mieć na nas korzystny wpływ?

Producenci napojów energetycznych muszą w jakiś sposób przyciągać klientów, oferując im najlepszą możliwą ofertę. Często więc przeczytamy na opakowaniu hasła, mające zachęcić nas do kupna. Jeśli dużo dobrego naczytaliśmy się na temat tauryny, to nazwa tej substancji na puszce z napojem może być dla nas kusząca. Jeśli jednak bardziej skrupulatnie przeczytamy opis na opakowaniu, to prawda może się wydać inna. Bywa tak, że zawartość tych zdrowych substancji jest naprawdę niska, a większość napoju to cukier (lub jego dowolny zamiennik) i mało komu znane chemikalia.

Czy napoje energetyzujące naprawdę pobudzają?

Czy napoje energetyzujące dostarczają nam wartościową dawkę energii? Niestety nie. Owszem, napoje te dają nam uczucie chwilowego pobudzenia, ale nie ma to nic wspólnego z energią. Aby mieć odpowiednią dawkę energii na cały dzień potrzebujemy węglowodanów, tłuszczów i białek. Substancje te pobieramy z żywności. Jedyne co napoje mają nam do zaoferowania to kofeina i glukoza. Tauryna – jak już wiemy – w żaden sposób nie dodaje nam energii ani nie pobudza.

Dlaczego sięgamy po napoje energetyzujące?

Energetyki pijemy, kiedy potrzebujemy szybkiego pobudzenia. Nie zależy nam zwykle na tym, aby ten napój był korzystny dla naszego organizmu. Świat bardzo szybko pędzi, a my musimy za wszystkim nadążać. Mamy na głowie bardzo dużo spraw i wiele bodźców zabiega o naszą uwagę. Nie ma więc nic dziwnego, że będziemy szukać sposobów na szybkie „doładowanie”. Wiedzą o tym doskonale studenci czy pracownicy korporacji.