chrom

Teleporada jako preferowana forma kontaktu z lekarzem

Teleporada. Kiedy jest wskazana?

Teleporada jest od pewnego czasu dużo bardziej popularna niż jeszcze kiedyś. Pacjenci zauważyli, że jest to bardzo skuteczna i wygodna forma konsultacji z lekarzem. Ale czy zawsze jest dobrym pomysłem? Zastanówmy się nad tym, kiedy sięgać po teleporadę, a kiedy jednak powinniśmy odwiedzić lekarza osobiście.

Starajmy się odwiedzać lekarza, kiedy jest on ekspertem w swojej dziedzinie, a my mamy problem związany akurat z tym. Trudno byłoby, aby dentysta przejrzał nasze zęby przez telefon. Dlatego jeśli boli nas ząb, albo zauważamy niepokojące przebarwienia, to musimy sami udać się do gabinetu. Podobnie byłoby z płucami. Nawet jeśli jesteśmy w stanie zakszleć lekarzowi przez telefon, to sama rozmowa nie zastąpi stetoskopu. Dbajmy więc o to, aby lekarze mieli w nasz stan zdrowia jak najlepszy wgląd. A to jest możliwe tylko podczas widzenia się z doktorem twarzą w twarz.

Kiedy warto sięgnąć po telefon?

Są oczywiście takie momenty, kiedy teleporada w zupełności wystarczy. Jest tak na przykład wtedy, kiedy dzwonimy do lekarza rodzinnego jedynie po to, aby dostać skierowanie do poradni specjalistycznej. Inną sytuacją jest wybieranie recepty na lek, który bierzemy od bardzo dawna. Jeżeli leczymy się na coś przewlekle, to najprawdopodobniej mamy już jakiś zestaw leków, które przyjmujemy regularnie. Wtedy wystarczy zadzwonić do naszego lekarza, albo nawet na samą rejestrację do przychodni i podać nazwę leków, które potrzebujemy. Przebiega to bardzo szybko, a my nie musimy wychodzić z domu. Gdybyśmy wtedy spotkali się osobiście z nim, to i tak nic nowego by nam nie powiedział.

Warto też zwrócić uwagę, że jeśli nie ma konieczności odwiedzenia lekarza osobiście, to robimy przysługę innym pacjentom. Nie blokujemy wtedy kolejki, która w przychodniach potrafi być naprawdę długa.

Teleporada. Jak to z nią jest?

Podsumowując, teleporada jest bardzo dobrym sposobem na skonsultowanie się z lekarzem. Nie może ona jednak zastąpić nam prawdziwej wizyty w momentach, gdy potrzebujemy specjalistycznego leczenia albo zauważymy u siebie pewne objawy. Nasz lekarz nie jest w stanie ani ich zobaczyć, ani wyleczyć przez telefon. Dlatego właśnie powinniśmy mieć rozeznanie, kiedy możemy ograniczyć się do teleporady, a kiedy jednak powinniśmy udać się do gabinetu.