Test słuchu – czy warto?

Wiele osób już od najmłodszych lat odczuwa strach przed lekarzami i unika wykonywania różnych badań jak ognia. Gdy jesteśmy młodzi wydaje nam się, że naszemu organizmowi nic nie zagraża. Takie podejście może nas narazić na nieprzyjemne konsekwencje. Trzeba powiedzieć to otwarcie – absolutną podstawą troski o swoje zdrowie jest regularna profilaktyka. Mamy wtedy pewność, że w naszym organizmie nie dzieje się nic niepokojącego. Nie inaczej wygląda sprawa ze słuchem. Często wydaje nam się, że choroby słuchu, są problemem wyłącznie osób starszych. Nic bardziej mylnego. Nasze uszy mogą zacząć sprawiać nam problemy w każdym wieku. By mieć pewność, że z jakością działania narządu słuchu nie dzieje się nic niepokojącego, warto regularnie robić testy słuchu.

Jak wykonać test słuchu

Tradycyjne badania słuchu najczęściej przebiegają w kilku krokach. Pierwszym z nich, co oczywiste, jest rezerwacja terminu badania. Gdy już się to uda i udajemy się do specjalisty, przeprowadza on z nami wywiad, mający na celu zapoznanie się z naszym ogólnym stanem zdrowia i zidentyfikowanie możliwego źródła problemu. Wstępne badanie służy sprawdzeniu, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Gdy takie nie występują, można przejść do właściwego etapu badania. Później protetyk szczegółowo omawia jego wyniki i proponuje, jakie zmiany należy wprowadzić w celu lepszego dbania o słuch.

Czy można zbadać słuch bez wychodzenia z domu? Jest taka możliwość. Jeśli zależy nam na wykonaniu testu we własnych czterech ścianach możemy skorzystać z testu słuchu online. Nie jest to nic trudnego. Na stronach zazwyczaj znajduje się szczegółowa instrukcja, pozwalająca bez problemu przeprowadzić badanie. Jak zdecydować, który typ badania lepiej odpowie na nasze zapotrzebowanie?

Co wybrać – test słuchu online czy badanie stacjonarne?

Specjalistyczne badania słuchu odbywają się najczęściej w specjalnie przeznaczonych do tego placówek. W gabinetach protetyki słuchu otrzymamy kompleksowy zestaw usług – od profilaktyki i diagnostyki do konsultacji i leczenia. Warto skorzystać z tej ich oferty – wówczas mamy pewność, że nasze uszy są w dobrych rękach. Wiele typów badań możemy wykonać bezpłatnie, co czyni cały proces diagnostyczny czymś nieproblematycznym.

Jeśli przewidujemy, że nasze problemy ze słuchem nie mają poważnego charakteru, możemy skorzystać z oferty internetowych testów słuchu. Bezpłatne testy słuchu online są wygodnym i szybkim rozwiązaniem. Nie trzeba wychodzić z domu, a w dodatku wyniki badania otrzymamy od razu. Jednak nie można powiedzieć, że jest to uniwersalna alternatywa dla badań stacjonarnych. W przypadku ryzyka wystąpienia poważnych wad słuchu, takich jak niedosłuch centralny, wizyta w Centrum Słuchu staje się koniecznością.

Zapobieganie powstawaniu wad jest bardzo ważne, ale warto wiedzieć, że problemy ze słuchem to nie koniec świata. Najlepsze aparaty słuchowe, czyli takie, które łączą najwyższej klasy rozwiązania techniczne z komfortem użytkowania, umożliwiają prowadzenie satysfakcjonującego mimo ubytku słuchu, niezależnie od tego czy jest to tak poważna uszkodzenie jak niedosłuch centralny, czy tylko nieznaczne pogorszenie jakości odbieranych dźwięków. Co dla wielu osób ważne, taki zakup nie musi się wiązać z dużymi wydatkami. Dobre aparaty słuchowe można nabyć korzystając z dofinansowania NFZ.

Znaczenie diagnostyki w trosce o zdrowie uszu

Problemy ze słuchem mogą w znaczący sposób obniżyć komfort naszego życia. Pogłębianie wad słuchu często przebiega w sposób stopniowy, przez co możemy ich początkowo nie zauważyć. Zazwyczaj daje odczuć się wyraźne symptomy, takie jak niewystępujące wcześniej trudności zrozumienia różnych komunikatów dźwiękowych lub bóle głowy i zaburzenia równowagi, jednak mamy tendencję do lekceważenia ich, uznawania za coś nieistotnego. Na test słuchu nie należy się wybierać wyłącznie wtedy, gdy doświadczamy jakiegoś urazu lub odczujemy wyraźne pogorszenie się słyszenia, ale warto to uczynić nieodłączną częścią cyklicznych badań kontrolnych.

Artykuł powstał przy współpracy z Audika.