Wiedza przeciętnego rodzica na temat zdrowia dziecka

Za zdrowie dzieci odpowiadają przede wszystkim ich rodzice. Ale czy polscy rodzice mają wystarczającą wiedzę, żeby umieć odpowiednio zareagować na określone problemy w życiu ich dzieci?

Rodzice muszą wiedzieć więcej

Badania pokazują, że wciąż jest bardzo dużo rodziców w Polsce, którzy nie ufają wiedzy ekspertów. Nie chcą przez to pogłębiać swojej ogólnej wiedzy na temat zdrowia dzieci. Prowadzi to później do wielu różnych problemów. Gdy zdrowie dziecka jest zagrożone, mogą liczyć się minuty albo nawet sekundy. Wtedy kluczem jest odpowiednia reakcja, ale ona wymaga wiedzy. Jeśli będziemy podejmować spontaniczne decyzje jedynie na podstawie własnego wyczucia, to możemy zaszkodzić sobie i naszym dzieciom.

Emocje nie pomagają

Nie ma większej miłości niż ta rodzicielska. Nie da się więc oczywiście oczekiwać, by rodzice mogli się w pełni zdystansować. Zwłaszcza gdy na szali jest zdrowie lub nawet życie ich dziecka. Emocje są wtedy zbyt duże, żeby myśleć racjonalnie. Potrzebni są zatem specjaliści, którzy wesprą rodziców w tych trudnych chwilach. Dlatego właśnie czasami do samej wiedzy ważniejsze jest zaufanie wobec służby zdrowia i specjalistów.