renta

Wniosek o ponowne przyznanie renty. O czym pamiętać?

Każdy, kto ma rentę, wie jak kłopotliwe potrafią być kontakty z ZUS-em. Najbardziej irytujący jest fakt, że co parę lat musimy stawiać się na komisji tylko po to, żeby udowodnić, że nie wyzdrowieliśmy. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy osobami leżącymi od wielu lat albo czy brakuje nam nogi. Z jakiegoś powodu ZUS podejrzewa nas o to, że noga nam mogła odrosnąć i musimy przyjść to udowodnić. Oczywiście jest też szansa na uniknięcie takiej wizyty. Potrzebujemy wtedy oświadczenia Lekarza, że nie jesteśmy zdolni do osobistego stawienia się. Wypełnianie druków może być bardzo męczące a czasami po prostu trudne. Warto więc pamiętać o kilku sprawach, jeśli zamierzamy starać się o ponownie przyznanie świadczenia. Między innymi o wybraniu kopii dokumentacji medycznej z placówek, w których się leczyliśmy do tej pory.

Wysokość innych świadczeń

Jeżeli pobieramy inne świadczenia takie jak zasiłek pielęgnacyjny albo zasiłek uzupełniający, to również powinniśmy to zawrzeć w naszym wniosku. Należy wpisać również nazwę organu wydającego a także wysokość miesięcznej kwoty. Nie wpisujemy tam rocznego świadczenia uzupełniającego, jeśli takie nam przysługuje. Nie zapomnijmy o tym, że trzeba podać też kwotę renty, którą otrzymywaliśmy do tej pory. Wszystkie te liczby będą ważne dla komisji ZUS-u podczas ustalania wysokości przyszłej renty. Nie jest to jednak decyzja czysto arbitralna, bo przeliczniki są stałe i decyzje podejmuje się według określonych tabel. Warto być na bieżąco z przepisami, bo zmieniają się one od czasu do czasu. Lepiej niczego nie przegapić.

Orzeczenie lekarza rodzinnego

Wśród dokumentów, jakie musimy dostarczyć do ZUS-u, znajduje się druk OL-9, który wypełnia lekarz. Co musi się w nim zawrzeć? Głównie standardowe informacje takie jak pesel i dane kontaktowe, ale lekarz musi określić stan zdrowia pacjenta. Chodzi o nazwę choroby, czas jej trwania i formy leczenia. Oprócz tego ważną informacją jest to, czy pacjent jest w stanie osobiście stawić się na komisję. Jeśli ktoś jest od wielu lat osobą leżącą, to siłą rzeczy nie jest w stanie przyjść na komisję i udowodnić, że faktycznie leży. Wtedy wystarczy, że lekarz rodziny w tym druku poświadczy o takim stanie i ZUS to bez problemu zaakceptuje.

O obecnych kwotach rent i emerytur przeczytasz tutaj.