zimowe przeziębienie

Zimowe przeziębienie. Jak mu zapobiec i jak je leczyć

Zimowe przeziębienie, czyli coś, co wszyscy znamy

Zimowe przeziębienie jest czymś bardzo dobrze znanym i powszechnym. Każdy z nas przechodził je często w dzieciństwie i na pewno zdarza mu się ono również w życiu dorosłym. Nierzadko wiąże się ono z wychłodzeniem organizmu, które z kolei pojawia się przy niewłaściwym ubiorze. Pamiętajmy też, że nie chodzi tylko o odpowiednie ubranie się poza domem, ale też strój w jakim śpimy. Jeżeli temperatura jest naprawdę niska, to dobrym pomysłem jest założenie cieplejszej piżamy.

Odpowiedni ubiór

W zimie bardzo ważne jest to, aby odpowiednio ciepło się ubierać. Jeśli wymrozimy sobie takie części ciała jak dłonie, stopy czy głowę, to możemy się porządnie przeziębić. Jeśli więc mowa o stopach, to pamiętajmy o porządnych butach i skarpetkach. Skończył się już czas chodzenia w butach sportowych i pora pomyśleć o tzw. trepach. Oczywiście nawet przez zimowe buty może wpaść trochę mrozu, więc zabezpieczmy się za pomocą  ciepłych skarpetek. Jeśli nie mamy takich typowo zimowych, to możemy po prostu założyć dwie pary.

Równie istotne jak stopy są dłonie. Dlatego nie bójmy się ubrać ciepłych rękawiczek i najlepiej nośmy jakieś na zmianę. Zawsze może się zdarzyć, że te, które mamy, nam przemokną. Byciem mokrym w zimie jest jak proszenie się o chorobę.

Jak sobie radzić z przeziębieniem?

Jeśli nie jest to grypa ani żadna inna choroba, tylko zwykłe przeziębienie, to możemy sobie próbować sami z nim poradzić. Oczywiście nie ma magicznego lekarstwa, ale są sposoby na łagodzenie objawów. Jeżeli kaszlemy lub boli nas gardło, to bardzo dobrą rzeczą jest zrobienie sobie syropu z cebuli. Zrobienie takiego eliksiru jest bardzo proste, wystarczy pokrojoną cebulę zasypać cukrem i zostawić w zamknięciu, aż puści soki.

Pamiętajmy też o to, aby odpowiednio się nawadniać. Przeziębienie potrafi z nas nieźle wypompować wodę, dlatego ważne jest, aby dużo pić i jeść zupy. Jak już mowa o piciu, do dobrym pomysłem będą gorące napoje.