Cukier w moczu

Kiedy w moczu znajdzie się glukoza, czyli cukier od razu wiadomo, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Pierwsza myśl to cukrzyca, jednakże to nie jedyna diagnoza. Aby lekarz potwierdził przypuszczenia cukrzycy nie zleca się badania moczu, ale badanie krwi. Dolegliwość ta często wychodzi przypadkiem w trakcie regularnej kontroli moczu.

Jak już wspomniano, cukier w moczu to nie tylko cukrzyca. Może informować nas również o chorobie alkoholowej, guzach przysadki mózgowej, chorobach nadnerczy, chorobie wątroby oraz glikozurii nerkowej, która oznacza problemy ze wchłanianiem glukozy przez cewki nerkowe.

Pojawienie się cukru w moczu często poprzedzone jest szeregiem niekorzystnych objawów z którymi musi zmagać się człowiek. Mowa przede wszystkim o wielomoczu, wzmożonym pragnieniu, albo wręcz przeciwnie niewielkim bądź minimalnym łaknieniu. Dochodzi do tego senność, ogólne osłabienie, problemy z widzeniem i bóle mięśni.

Wszystkie te objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza oraz zbadania moczu, gdyż w oparciu o jedno nieskomplikowane badanie można dowiedzieć się bardzo wiele o stanie własnego zdrowia. Jedno jest pewne, cukru w moczu nie powinno być, a jego obecność oznacza niewątpliwe kłopoty.