Choroby serca a wysiłek fizyczny

Aktywność fizyczna powinna stanowić ważną część życia każdego człowieka. Dotyczy to również osób, które zmagają się z chorobami serca. W ich przypadku konieczne jest jednak zdecydowanie się na odpowiedni sport, który nie wpłynie negatywnie na stan ich zdrowia.

Osoby z chorym sercem powinny przede wszystkim zdecydować się na nordic walking, spacery, pływanie czy jazdę na rowerze. Uprawia się je dla przyjemności, a ich natężenie jest umiarkowane. Oprócz tego wspierają terapię kardiologiczną i wpływają pozytywnie na samopoczucie, przy czym nie obciążają serca.

Pod żadnym pozorem nie należy decydować się sporty wyczynowe. Chodzi o intensywne ćwiczenie, bieganie czy interwały. W ich przypadku serce bije bardzo szybko, tętno galopuje, co nie wpływa dobrze na stan zdrowia osoby z chorym sercem. Zanim rozpoczniemy trenowanie warto upewnić się, że nie istnieją ku temu żadne przeciwwskazania. Wykonuje się testy wysiłkowe, które dają odpowiedź na wszystkie pytania. Jedno jest pewne, pod żadnym pozorem nie należy zamykać się w czterech ścianach i spędzać dni na leżeniu na kanapie. Ruch jest potrzebny i doskonale wpływa na ogólną kondycję i samopoczucie. Kiedy dojdzie do tego zrównoważona dieta można żyć w zgodzie i harmonii z własnym organizmem przez długie lata.