Co to jest płaskostopie?

Główną funkcją stopy jest amortyzacja, gdyż dotyka powierzchni tylko kilkoma punktami, pozostawiając część pustej przestrzeni pod sobą. Obciążenie na stopę jest znacznie mniejsze, kiedy człowiek stoi w jednym miejscu, a kiedy idzie – wzrasta, ponieważ wtedy większa powierzchnia stopy dotyka podłoża, by zamortyzować uderzenia.

Płaskostopie – objawy i etapy rozwoju

Platfus: co to jest? W przypadku, kiedy stopa jest zdeformowana, nie może realizować naturalnego efektu amortyzacji. Obciążenie zatem przypada nie na stopy, a wyżej, w tym na obszar kręgosłupa, co skutkuje występowaniem efektu bólowego, a także odczuwaniem zmęczenia. W przypadku występowania takiej deformacji stóp, jaką jest płaskostopie jeden lub obydwa łuki stóp zostają zmniejszone, a stopa staje się spłaszczona. Stopień naruszenia łuków stopy może być różny – w zależności od tego, jak silnie jest zauważalny, wyróżnia się kilka etapów schorzenia. Wyróżniane są także różne rodzaje płaskostopia, w tym: płaskostopie poprzeczne i podłużne, stopy płasko-koślawe itp.

Oto podstawowe fazy płaskostopia:

  1. Słabe. Charakteryzuje się nieznaczną deformacją przy zachowaniu łuku podłużnego: nie mniej niż 25 mm. Jednocześnie chodzeniu często towarzyszy zmęczenie, wieczorem nogi puchną, ucisk stopy powoduje ból. Chód trochę się zmienia.
  2. Średnie. Łuk podłużny stopy opada do 17 mm. Stan ten charakteryzuje się przewlekłym bólem stóp, który może rozprzestrzeniać się aż do kolan. Chodzenie jest wyraźnie niewygodne.
  3. Silne. Znaczne odkształcenie obserwuje się, gdy łuk podłużny jest prawie niewidoczny. Stopy i nogi są prawie stale obrzęknięte, boli dolna część pleców. Nawet krótki spacer jest trudny dla osoby, która ma płaskostopie w tej fazie.

Jak wpływa mata korekcyjna na płaskostopie?

Maty do masażu mogą znacznie pomóc osobom, które mają problemy z płaskostopiem. Jednak, żeby wyleczyć to schorzenie, należy dokładnie znać podstawowe przyczyny jego objawów i cechy przebiegu w różnych fazach postępowania.

Chcesz ochronić stopy swojego dziecka przed płaskostopiem? Jak leczyć płaskostopie? Zastanów się nad tym, by dokonać zakupu maty do masażu lub wykonać ją samodzielnie. Będzie to wspaniałe rozwiązanie, gdyż wykonywany w sposób właściwy masaż wzmacnia mięśnie i więzadła, stymuluje krążenie krwi i procesy metaboliczne, trenuje i zwiększa wytrzymałość stóp. Regularne masaże pomogą uniknąć patologii, a także poprawią ogólny stan aktywnie rozwijającego się układu mięśniowo-szkieletowego.

Jak masować stopy dziecka? Wybierz matę do masażu od firmy Ortek. Te produkty są wykonane tak, że naśladują naturalne powierzchnie: kamyki, gałązki, trawę, szyszki itp. Nierówności, wybrzuszenia, pęcherze, wgniecenia będą trenować stopy Twojego dziecka, czyniąc je silniejszymi i zdrowszymi. Dodatkowo taki masaż przyczyni się do polepszenia przepływu krwi w dziecięcych nogach i tym samym będzie sprzyjał wzrostowi odporności.

W sklepie internetowym Ortek możesz wybrać mata dla dzieci puzzle, którą równie skutecznie można wykorzystywać w domu, przedszkolu, a także do ćwiczeń ze starszymi dziećmi. Duży katalog produktów oferuje różnorodne rozwiązania do przeprowadzania korzystnych dla zdrowia i ekscytujących treningów.

Źródło: https://www.ortek.pl/