Jak dbać o higienę uszu?

Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Za odbieranie dźwięków z otoczenia odpowiedzialne są uszy. To złożony narząd, który wymaga regularnej higieny. Jego prawidłowe czyszczenie pozwala uniknąć różnego rodzaju dolegliwości. Pojawiający się szum i ból w uszach to objawy, które mogą świadczyć o nieprawidłowej pielęgnacji.

Budowa ludzkiego ucha

Ucho człowieka umożliwia odbieranie fal dźwiękowych, przetwarzanie ich w drgania mechaniczne oraz impulsy nerwowe przesyłane do mózgu. W skład ludzkiego narządu słuchu wchodzi ucho wewnętrzne, środkowe oraz zewnętrzne. Część wewnętrzna zbudowana jest z przedsionka, kanałów półkolistych oraz ślimaka. To właśnie w ślimaku dochodzi do zamiany ruchów mechanicznych w impulsy elektryczne. Za przetwarzanie fal dźwiękowych w drgania odpowiedzialne jest ucho środkowe składające się z owalnej błony bębenkowej oraz trzech kosteczek słuchowych: młoteczka, strzemiączka i kowadełka. Zanim dźwięki trafią na błonę bębenkową, muszą zostać odebrane przez ucho zewnętrze składające się z małżowiny oraz kanału słuchowego. To właśnie w uchu zewnętrznym zlokalizowane są gruczoły łojowe odpowiedzialne za wytwarzanie woskowiny.

Prawidłowe mycie i czyszczenie uszu

Aby narząd słuchu mógł sprawnie odbierać i przetwarzać fale dźwiękowe z otoczenia, konieczna jest jego prawidłowa higiena i pielęgnacja. Obejmuje ona systematyczne czyszczenie małżowiny usznej, a także zewnętrznego kanału słuchowego z zalegającej woskowiny. Najprostsze zabiegi pielęgnacyjne wykonywane są przy użyciu mydła i ciepłej wody. Za pomocą namydlonego palca lub chusteczki higienicznej należy przecierać zewnętrzną część małżowiny oraz zewnętrzne ujście przewodu słuchowego. Czynność tę najlepiej wykonywać za pomocą delikatnych, okrężnych ruchów.

Chociaż ucho człowieka wykazuje zdolność do samooczyszczenia, niekiedy zdarza się, że ilość zalegającej woskowiny jest zbyt duża, by narząd ten był w stanie samodzielnie ją usunąć. Nadmiar woskowiny może doprowadzić do powstania tzw. korka woskowinowego wywołującego stan zapalny i zaburzenia słuchu. Najlepszym sposobem na jego usunięcie jest zastosowanie specjalistycznych preparatów dostępnych w aptekach. Specjalistyczny spray do czyszczenia uszu – https://gemini.pl/kategoria/higiena/higiena-uszu zazwyczaj zawiera wyłącznie naturalne składniki, które skutecznie rozpuszczają i upłynniają woskowinę zalegającą w przewodzie słuchowym.

Zwolennicy starych, domowych sposobów, mogą zdecydować się na przeprowadzenie zabiegu z użyciem parafiny. Jego istota polega na wkropleniu do ucha kilku kropel podgrzanej do temperatury ciała substancji. Najlepiej czynność tę wykonywać leżąc na boku. Po zakropieniu ucha należy odczekać krótką chwilę, a następnie odchylić głowę w drugą stronę, by umożliwić parafinie swobodne wypłynięcie z kanału słuchowego. Tego rodzaju zabiegi wykonuje się również w celu odetkania, zatkanego ucha.

Najczęściej popełniane błędy

Wiele osób decyduje się na czyszczenie uszu za pomocą patyczków higienicznych. Laryngolodzy ostrzegają, że dopuszczalne jest czyszczenie wyłącznie ujścia przewodu słuchowego. Drażnienie wnętrza ucha patyczkiem może doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej, a także nadprodukcji woskowiny. Wkładanie patyczka do wnętrza przewodu słuchowego nie usuwa woskowiny, lecz wpycha ją głębiej, co powoduje powstanie czopa woskowinowego, objawiającego się świądem, pieczeniem, szumem usznym, uczuciem pełności i rozpierania, a także bólem. Warto pamiętać, że woskowina znajdująca się w przewodzie słuchowym pełni funkcję ochronną, dlatego wskazane jest usuwanie jedynie jej nadmiaru.