Drugi podbródek - kobieta trzymająca luźną skórę podbródka.

Czy ćwiczenia na drugi podbródek są skuteczne?

Drugi podbródek to problem estetyczny, który dotyka nie tylko osoby borykające się z nadmiarem kilogramów, ale także szczupłe, u których z biegiem czasu skóra traci jędrność i elastyczność. W walce z drugim podbródkiem skuteczne mogą się okazać ćwiczenia, choć dla jak najlepszych rezultatów warto się również zgłosić na profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie przyczyny może mieć drugi podbródek,
  • czy są skuteczne ćwiczenia na drugi podbródek,
  • jak zlikwidować drugi podbródek dzięki zabiegowi Embrance,
  • czy na usunięcie drugiego podbródka pozwala liposukcja twarzy.

Skóra podbródka jest położona w newralgicznym miejscu, gdyż nie posiada podparcia na większych mięśniach ani na kościach. Z tego powodu jest ona luźna w naturalny sposób, choć dopóki zachowuje elastyczność i odpowiednie napięcie, nie stanowi to większego problemu. Zdarza się jednak, że skóra podbródka staje się rozciągnięta i mało jędrna albo gromadzi się pod nią tkanka tłuszczowa – wówczas powstaje tzw. drugi podbródek, który może zaburzać estetykę wyglądu i sprawiać, że twarz wygląda na dużo starszą niż w rzeczywistości.

Drugi podbródek – przyczyny

Czynników, które zwiększają ryzyko powstania drugiego podbródka, jest wiele. Zalicza się do nich:

  • ogólną nadwagę i otyłość (tkanka tłuszczowa gromadzi się również w okolicach podbródka),
  • naturalne procesy starzenia – w skórze ubywa kolagenu, więc staje się ona mniej jędrna i elastyczna,
  • gwałtowne wahania wagi, np. przy restrykcyjnej diecie odchudzającej – skóra, w tym okolic podbródka, może „nie zdążyć” wrócić do mniejszych rozmiarów,
  • wady postawy – skutkujące np. garbieniem się i wciskaniem głowy w szyję, co osłabia okoliczne mięśnie i wpływa na napięcie skóry.

Jak pozbyć się drugiego podbródka? Pomogą ćwiczenia!

W walce z drugim podbródkiem w pewnym stopniu może pomóc odpowiednia pielęgnacja. Warto zaopatrzyć się w krem silnie ujędrniający i codziennie aplikować go w okolicach podbródka, wykonując jednocześnie masaż skóry.

Skuteczne są również ćwiczenia na drugi podbródek, które z powodzeniem wykonywać można w domu. Przykładowe ćwiczenia to:

  • głośne, wyraźne wypowiadanie samogłosek a, e, i, o, u – z jak najszerszym otwieraniem ust (pomaga to wzmocnić mięśnie szyi i brody),
  • powolne otwieranie i zamykanie ust z dłonią opartą wierzchem pod brodę i lekkim uciskiem na podbródek,
  • powolne obroty głowy w lewo i prawo w pozycji stojącej z plecami opartymi o ścianę.

Ćwiczyć należy codziennie przez około 5 minut, przy czym należy pamiętać, że zarówno stosowanie kremów ujędrniających, jak i gimnastykę traktować należy jedynie uzupełniająco – na najbardziej skutecznie usunięcie drugiego podbródka pozwalają bowiem profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej.

Jak usunąć drugi podbródek? Zabieg Embrance i liposukcja twarzy

Profesjonalne zabiegi na drugi podbródek polecane przez specjalistów kliniki Estell to radiofrekwencyjny lifting urządzeniem Embrance oraz liposukcja twarzy kaniulą. Podczas liftingu radiofrekwencyjnego Embrance wykorzystywane są właściwości energii fal radiowych – podgrzewają one głębokie warstwy skóry, tkankę podskórną i tkankę tłuszczową, co pozwala na uzyskanie spektakularnego efektu liftingu, poprawy napięcia i owalu twarzy, ujędrnienia skóry i redukcji drugiego podbródka. Co ważne, zabieg jest o wiele mniej inwazyjny niż lifting chirurgiczny – wykonuje się go w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym i wymaga jedynie niewielkich nacięć skóry. Dla przyspieszenia regeneracji skóry i utrwalenia efektów zaleca się noszenie przez kilka dni specjalnych opasek uciskowych.

Innym rozwiązaniem stosowanym u pacjentów z drugim podbródkiem jest liposukcja kaniulą, którą można połączyć z liftingiem twarzy przy zastosowaniu nowoczesnych nici wchłanianych. Liposukcja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym – poprzez niewielkie nacięcie lekarz wprowadza pod skórę specjalną kaniulę i odsysa nadmiar tkanki tłuszczowej z tej okolicy. Zabieg jest bezpieczny, ale tak jak w przypadku każdej innej procedury medycyny estetycznej, nie wykonuje się go u każdego. Do przeciwwskazań zalicza się m.in. ciążę, cukrzycę, choroby serca i zaburzenia krzepnięcia. Po zabiegu przez kilka dni może się utrzymywać obrzęk, zasinienie i tkliwość okolic podbródka.

Drugiego podbródka można się pozbyć, bez względu na przyczyny jego rozwoju. Pomóc mogą prawidłowa pielęgnacja, ćwiczenia oraz profesjonalne zabiegi, które dobierze lekarz medycyny estetycznej.