Czy samodzielna nauka języka angielskiego może być efektywna?

Znajomość języka angielskiego jest współcześnie niezwykle ważna i pożądana. Bardzo często wymagają jej pracodawcy, ale przydaje się też w życiu codziennym. Istnieje wiele sposobów nauki języka, możemy zapisać się na prywatne lekcje z lektorem, zajęcia do szkoły językowej lub każdego dnia poznawać nowe zwroty samodzielnie. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, warto je przemyśleć, zanim rozpoczniemy kurs.

Zajęcia językowe bez wątpienia będą efektywne, szczególnie jeśli poprowadzi je kompetentny nauczyciel. Niestety, mogą się okazać kosztowne. Co więcej, nie każdy człowiek ma wystarczająco dużo czasu, aby co tydzień odwiedzać szkołę. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na samodzielne poznawanie języka. Wymaga to jednak ogromnego zaangażowania i sumienności. Jednak czy nauka języka w zaciszu domowym, bez pomocy wykształconego profesora może być efektywna? Jak się okazuje, wiele ludzi biegle posługujących się angielskim właśnie w ten sposób zaczęło swoją przygodę z tym językiem.

Skąd wziąć materiały do samodzielnej nauki?

Kiedyś ucząc się nowych rzeczy mogliśmy korzystać jedynie z encyklopedii i podręczników. Nowoczesne technologie dają nam jednak o wiele więcej możliwości. Współcześnie każdy z nas może skorzystać z zasobów Internetu. Właśnie w sieci znajdziemy ogromną ilość darmowych materiałów, które poruszają najważniejsze zagadnienia gramatyczne dla początkujących. Innym rozwiązaniem jest dołączenie do grup, które tworzone są w mediach społecznościowych. To właśnie tam nauczyciele z różnych miast dzielą się doświadczeniami i pomysłami, a uczniowie mogą nawzajem motywować się do samodzielnej nauki. W sklepach można znaleźć również dużą ilość książek stworzonych do przerabiania umieszczonego tam materiału na własną rękę. Podobne podręczniki dokładnie tłumaczą gramatykę języka angielskiego, nie musimy więc korzystać z pomocy nauczyciela. W erze smartfonów, które zabieramy teraz ze sobą wszędzie, popularność zyskały aplikacje, które pozwalają ćwiczyć wszystkie umiejętności językowe, łącznie z wymową.

Jak osłuchać się z językiem obcym?

Aktualnie na każdym kroku jesteśmy otoczeni językiem angielskim. Słyszymy go w filmach, serialach i piosenkach, a zapis słowny możemy zauważyć na większości produktów spożywczych. Taki stan rzeczy bez wątpienia jest korzystny dla wszystkich osób zainteresowanych nauką, ponieważ bardzo ważne jest osłuchanie się z językiem. To ono umożliwi nam naukę wymowy poszczególnych słów. Najlepszym sposobem jest oglądanie ulubionych filmów z napisami. Pozwoli nam to jednocześnie zrelaksować się i poznawać nowe słownictwo. Na wielu platformach dostępne są też typowe słuchanki, które używane są na zajęciach w szkole. Kolejnym rozwiązaniem jest słuchanie podcastów. Forma słuchowiska staje się coraz bardziej popularna wśród ludzi na całym świecie. W związku z tym z łatwością znajdziemy anglojęzycznego twórcę, który nagrywa odcinki dotyczące rzeczy dla nas interesujących. Jeśli mamy taką możliwość, warto zaprzyjaźnić się z osobą, z którą chociaż raz na jakiś czas będziemy mogli porozmawiać po angielsku. Możemy to zrobić z łatwością przez media społecznościowe. Głównym celem nauki języka jest umiejętność komunikowania się, nie można więc zaniedbać regularnych konwersacji, które pomogą nam popracować nad akcentem i intonacją.

Od czego zacząć naukę języka?

Jeśli zależy nam na szybkich i zauważalnych efektach, do nauki języka powinniśmy się odpowiednio przygotować. Przed wyborem materiałów warto zastanowić się, czy damy radę bez niczyjej pomocy zmotywować się do regularnego poszerzania wiedzy. W przypadku języków obcych ogromną rolę odgrywa systematyczność i powtarzanie przerobionego już materiału, co pozwoli na jego utrwalenie. Zastanówmy się więc, czy mimo codziennych obowiązków, takich jak praca czy szkoła, znajdziemy dodatkowe pół godziny, które poświęcimy nauce. Zadbajmy także o stanowisko pracy. Czyste biurko, na którym nie ma nic, co mogłoby nas zdekoncentrować, będzie kluczem do sukcesu. Nie pozwólmy też na to, aby przeszkadzali nam inni domownicy czy zwierzęta. Pamiętaj jednak, że nie opanujesz angielskiego samodzielnie w kilka dni. Jeśli po tak krótkim czasie nie zauważysz żadnych rezultatów, nie zniechęcaj się. Dokładnie przemyśl, ile jesteś w stanie się nauczyć przez następne tygodnie i z uśmiechem na ustach dąż do wyznaczonego celu.