Jak odpowiednio przygotować się do adopcji psa?

Adopcja psa jest równie radosnym, jak i stresującym wydarzeniem, szczególnie jeśli to nasze pierwsze zwierze i nie wiemy, od czego zacząć przygotowania. Każdy, kto planuje posiadanie czworonoga, pragnie stworzyć z nim więź, która sprawi, że będzie on naszym najlepszym przyjacielem. Niezależnie od tego, czy adoptujemy zwierzę od osoby prywatnej, czy ze schroniska, powinniśmy przygotować się jak najlepiej na przyjęcie nowego członka naszej rodziny.

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby posiadać w domu wszystko, czego będzie potrzebował nasz nowy pupil. Oprócz podstawowych elementów takich jak obroża czy smycz oraz miski, będziemy potrzebować również miejsca, w którym pies będzie mógł odpoczywać i spać, a także zabawek, smakołyków i akcesoriów do pielęgnacji. Jeśli pies jest młody, warto pomyśleć również o tym, aby zaopatrzyć się w środki czyszczące i podkłady do legowiska, które pomogą nam w treningu czystości.

Warto również przygotować swój dom na przyjęcie psa i zwrócić uwagę na to, czy nie ma w nim przedmiotów, które mogą być szkodliwe dla psów. Młode psy podobnie jak dzieci mogą zakrztusić się bądź zjeść coś, co im zaszkodzi. Jeśli posiadamy dzieci, powinniśmy uczulić się na to, jak zachowywać się w stosunku do psa, ponieważ jeśli nie miały one do czynienia z czworonogami wcześniej, mogą przekroczyć granicę zwierzęcia, a to może skutkować późniejszymi problemami z zachowaniem psa.

Warto stworzyć przestrzeń, w której nasz pies będzie czuł się bezpiecznie i będzie mógł odpocząć od domowników, czy codziennego zgiełku. Niektóre osoby nie zdają sobie sprawy z tego, że klatki dla psów są przez nie postrzegane jako ich własny pokój, w którym mogą odpocząć. Wiele osób obawia się, że pies będzie traktował klatkę jako karę, jednak to mylne spojrzenie, ponieważ pies nie spojrzy na klatkę w takich kategoriach, jeśli my nie uczynimy z niej więzienia, do którego będziemy w złości wrzucać psa, kiedy ten nabroi.

Zadbajmy także o to, aby adopcja odbywała się w czasie, kiedy będziemy mieć możliwość wzięcia wolnego od pracy. Nasz dom będzie dla psa zupełnie nowym i obcym miejscem, a to może powodować u niego stres. W wyniku stresu u psów mogą wystąpić najróżniejsze problemy takie jak niszczenie przedmiotów, wielogodzinny wycie pod drzwiami lub popuszczanie. Warto rozważyć kilka dni wolnych od pracy w okresie, kiedy pies pojawi się w naszym domu, szczególnie jeśli ten adoptowany jest ze schroniska lub jest po przejściach. Pamiętajmy również, aby oprowadzić naszego psa po domu i pozwolić mu powąchać całe wnętrze, a także jasno sygnalizować mu, co powinno być poza jego zasięgiem za pomocą krótkich komend takich jak np. “zostaw to”.

Pamiętajmy również, aby przed adopcją zapoznać naszego psa z innymi członkami rodziny, nadzorujący jak ten reaguje na poszczególne osoby. Na początku dajemy psu obwąchać wszystkich domowników i przestrzeżmy dzieci przed tym, aby od razu nie rzucały się na psa z całusami lub przytulaniem ze względu na to, że ten zwyczajnie jeszcze ich nie zna i może zareagować w sposób, który nam się nie spodoba.

Do niezwykle ważnych kwestii należy również żywienie naszego psa, ponieważ musimy pamiętać, że w przypadku czworonogów całkowita zmiana diety z dnia na dzień może powodować biegunki, a także wymioty. Warto dowiedzieć się jaką karmę pies spożywał wcześniej i na początku mieszać mu karmę docelową z tą, do której jest przyzwyczajony.

Równie ważną kwestią jest wizyta u weterynarza, która pozwoli nam ocenić stan zwierzaka, a także ustalić jakie kroki musimy podjąć, aby ten wychowywał się w zdrowiu i czuł się u nas dobrze.