Na co zwrócić uwagę wybierając plecak dla pierwszoklasisty?

Już za moment dzieci wrócą do szkół. Mimo nowej rzeczywistości, z którą będą musiały się zmierzyć, wciąż potrzebne są im różnego rodzaju przybory. W przypadku pierwszoklasistów rodzice muszą pamiętać także o zakupie porządnego tornistra, do którego zmieszczą się wszystkie książki i który nie będzie negatywnie wpływał na postawę ucznia.

Dzieci, które dopiero zaczynają przygodę ze szkołą, często nie wiedzą, czego się spodziewać. Rodzice oprócz wytłumaczenia pociechom, co będą robić każdego dnia w placówce, powinni zaangażować je także w zakup przyborów i innych potrzebnych rzeczy. Dla najmłodszych wizyta w sklepie będzie z pewnością ekscytująca, szczególnie wtedy, gdy rodzice pozwolą im wybrać zeszyty, piórnik, a nawet plecak z wizerunkiem ulubionego bohatera z bajki. Zakup tornistra powinien się jednak opierać nie tylko na jego wyglądzie, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które sprawią, że produkt pozostanie w dobrym stanie przez kilka lat.

Jak wybrać tornister idealny?

Wytrzymały plecak to najważniejszy element ekwipunku każdego przyszłego pierwszoklasisty. Oprócz interesującego nadruku powinien się odznaczać także kilkoma innymi cechami, które sprawią, że będzie on idealnym wyborem dla dziecka. Każdy rodzic wie, że codzienne noszenie ciężkiego tornistra pełnego książek może się okazać dla świeżo upieczonego ucznia szokiem, przez co często to rodzice są zmuszeni dzierżyć plecak w drodze do szkoły. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto wybrać taki produkt, którego bezbłędne wykonanie sprawi, że plecy dziecka nie będą narażone na różnego rodzaju nieprzyjemności. W przypadku najmłodszych dzieci ogromną rolę odgrywają usztywnienia, dzięki którym tył tornistra jest odpowiednio wyprofilowany i doskonale wpasowuje się w krzywiznę pleców. Równie ważną kwestią są ramiączka- muszą być one wystarczająco grube i miękkie. Warto zadbać o to, aby ich długość była regulowana. Dzięki temu cały ciężar zostanie rozłożony równomiernie, przez co dźwiganie plecaka nie będzie aż tak uciążliwe, a ryzyko schorzeń kręgosłupa, takich jak skolioza znacznie zmaleje.

Jaka wielkość plecaka sprawdzi się najlepiej?

Na rynku można znaleźć plecaki o różnych wymiarach, pierwszoklasista powinien już posiadać taki, do którego bez problemu zmieści się format książek A4. Wiele szkół oferuje swoim uczniom szafki, w których można przechowywać niektóre rzeczy. Nie jest to jednak możliwe codziennie, ponieważ już w pierwszych latach nauki uczniowie muszą odrabiać prace domowe, czy też nadrabiać zaległości, które pojawiają się podczas nieobecności na zajęciach. Waga plecaka należącego do dziecka w 1 klasie szkoły podstawowej nie powinna przekraczać 10% masy ciała malucha. Warto więc zwrócić uwagę na to, ile waży sam plecak, bez wyposażenia. Równie ważna jest funkcjonalność tornistra. Najlepszymi modelami często okazują się te, które mają najwięcej przegródek. Dzięki temu uczniowie mogą zabierać ze sobą do szkoły drugie śniadanie, bez obaw o zabrudzenie książek, mogą je przecież schować do drugiej kieszeni. Dodatkowe miejsce można wykorzystać także jako skrytkę na strój sportowy, potrzebny na lekcje wychowania fizycznego. Co więcej, kieszonki pomogą także w utrzymaniu porządku w tornistrze i ułatwią dziecku znalezienie potrzebnych mu w danej chwili rzeczy.

Z jakich materiałów wykonane są najlepsze plecaki do szkoły?

Niedługo po rozpoczęciu roku szkolnego przychodzi jesień, która często jest deszczowa i wietrzna. W związku z tym noszone przez nas ubrania zmieniamy na te trochę bardziej wytrzymałe. W przypadku plecaków szkolnych należy od razu zadbać o to, aby wybrany produkt odznaczał się wysoką jakością wykonania. Świetnym rozwiązaniem jest wybór tkaniny nieprzemakalnej, dzięki której książki będą bezpieczne w plecaku zarówno wiosną, jak i jesienią czy zimą. Jeśli zależy nam na długowieczności plecaka, zwróćmy uwagę także na to, jak zostały wykonane suwaki czy szelki, które zapina się na brzuchu. Najlepsze tornistry wyróżniają się także wzmocnionym spodem, który nie będzie tracił swojego kształtu nawet po wielu dniach intensywnego użytkowania. Plecak może wpłynąć pozytywnie także na bezpieczeństwo dziecka, wystarczy, że będzie posiadał elementy odblaskowe. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców oraz dzieci proponując im plecaki praktycznie nie do zdarcia, a także kolorowe tornistry z wizerunkami uwielbianych przez najmłodszych animowanych bohaterów.