Telefon na kartę czy abonament? Co wybrać?

W dzisiejszym świecie niemal każda osoba ma telefon komórkowy. Czy jest to nowoczesny smartfon potrzebny w biznesie, telefon dla seniora czy telefon dla dziecka, warto zastanowić się nad sposobem rozliczania się z operatorem swojej sieci. Planując zakup telefonu komórkowego sobie, dziecku albo nawet swoim rodzicom, trzeba zdecydować się na jeden z dwóch głównych dostępnych sposobów rozliczania. Jest to opłata abonamentowa lub tak zwane posiadanie telefonu „na kartę”.

Wady i zalety telefonu na abonament oraz na kartę

Opłata abonamentowa płacona jest co miesiąc, na warunkach umowy, jakie zostały w niej zawarte. Plusem tego sposobu rozliczania jest niewątpliwie możliwość wzięcia urządzenia elektronicznego, a nawet kilku w abonament i spłacanie ich w kilkunastu ratach rozłożonych na określoną liczbę miesięcy. Jednak comiesięczne pamiętanie o płatnościach może okazać się nieco uciążliwe i można o tym bardzo łatwo zapomnieć. Abonament jest też rozwiązaniem najczęściej wybieranym przez małe firmy oraz duże przedsiębiorstwa. Mogą one tym sposobem wynegocjować dla siebie najlepszą cenę i warunki umowy.

Jednakże abonament może czasem przysporzyć nieco kłopotów. Przykładowo, nie mając dostępnego w umowie roamingu, a prowadząc rozmowę za granicą naszego kraju, możemy otrzymać nieprzeciętnie wysoki rachunek. Alternatywą dla abonamentów są doładowania do telefonów „na kartę”. I chociaż pierwsze doładowania rzeczywiście wyglądały jak dawne karty wkładane do budek telefonicznych, to nazwa ta tak wsiąknęła do polskiej mowy, że została w niej do dzisiejszego dnia.

Sposób rozliczania się z operatorem „na kartę” to nic innego jak cykliczne zasilanie swojego konta odpowiednią sumą środków pieniężnych, które dostępne są do wykorzystania na naszej karcie SIM. Doładowania są szczególnie polecane dla osób starszych i dzieci, które mając określoną ilość środków na koncie, nie mogą ich w łatwy sposób stracić, padając na przykład ofiarą oszustwa, co w obecnych czasach jest bardzo częstym, choć przykrym zjawiskiem. Dla wielu osób zakup pakietu startowego prepaid oraz dokupowanie do niego doładowania Plus, Orange, T-Mobile czy innych sieci może być też po prostu wygodniejsze.

Jak możemy najłatwiej doładować telefon prepaid?

Obecnie doładowanie Plus, a także innych największych w Polsce sieci komórkowych, w tym Orange, Play, T-Mobile, Lyca Mobile, NJU Mobile, Red Bull Mobile, Virgin Mobile, Heyah jest niezwykle łatwe. Poza oficjalnymi stronami internetowymi wyżej wymienionych dostawców usług telekomunikacyjnych możemy to zrobić na innych stronach internetowych czy platformach handlowych, jak Allegro czy PayU.

Co istotne, zapłacić za doładowanie można z użyciem karty płatniczej, przelewem lub coraz popularniejszym w naszym kraju Blikiem. Poza tymi nowoczesnymi metodami możemy również dokonać zakupu doładowania Plus czy innych sieci w większości sklepów spożywczych, dużych marketach, stacjach benzynowych, a nawet osiedlowych Żabkach, gdzie doświadczeni pracownicy przyjmą od razu wniosek o zarejestrowanie naszego nowego numeru telefonu.

Powszechność telefonów, a także łatwość i możliwość zakupienia produktu, jakim jest doładowanie Plus i innych sieci, sprawia, że możemy obecnie porozumiewać się i kontaktować z rodziną czy przyjaciółmi na całym świecie, w łatwy sposób i za niewielkie pieniądze. Rozwój i postęp technologiczny sprzyja zatem komunikacji międzyludzkiej, zaś zobaczenie się z dawno niewidzianym krewnym przez kamerkę internetową, szczególnie w czasie panującej pandemii, jest dla wielu osób wzruszającym i niezapomnianym przeżyciem.