Jakie dolegliwości towarzyszą powiększonej wątrobie? Jak leczyć powiększoną wątrobę?

Jest wiele schorzeń oraz chorób, które manifestują się hepatomegalią, czyli powiększeniem wątroby. Zmianę jej rozmiaru można zobaczyć m.in. w badaniu USG, ale są także symptomy, które towarzyszą hepatomegalii. W tekście znajdziesz informacje o tym, jakie to objawy oraz w jaki sposób leczy się powiększoną wątrobę.

Powiększenie wątroby – objawy

Najczęściej powiększonej wątrobie towarzyszą: dyskomfort w okolicy prawego podżebrza, kłucie po prawej stronie brzucha, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak odbijanie, wzdęcia, nudności, wymioty, obniżony apetyt. Mogą pojawić się także pajączki naczyniowe, zażółcenie powłok skórnych czy twardówek oczu, odbarwienie stolca, uczucie zmęczenia, bladość czy nawet wodobrzusze.

Nie zawsze jednak te dolegliwości są mocno odczuwalne, zwłaszcza gdy powiększenie nie jest jeszcze duże. Zdarza się, że powiększenie wątroby zostaje wykryte w trakcie diagnostyki odbywanej w kierunku diagnozy chorób niezwiązanych z samą wątrobą.

Leczenie powiększonej wątroby

Trudno wskazać jedną ścieżkę terapeutyczną, która byłaby uniwersalnym postępowaniem w przypadku powiększenia wątroby. Wszystko zależy od tego, jaka jest przyczyna tego stanu, więc konieczne staje się zdiagnozowanie choroby podstawowej.

Powiększenie wątroby jest m.in. jednym z objawów chorób spichrzeniowych, wirusowych zapaleń wątroby chorób nowotworowych czy zakrzepicy żył wątrobowych. W związku z tym początkowo diagnostyka skupia się wokół ustalenia przyczyny hepatomegalii. W zależności od tego, jaka ona jest, do leczenia wykorzystuje się np. farmakoterapię hepatoprotekcyjną, specjalnie dostosowaną dietę, różnego typu zabiegi chirurgiczne czy chemioterapię.

Powiększenie wątroby jako objaw choroby rzadkiej

W przebiegu chorób rzadkich, czyli takich, które diagnozuje się u mniej niż 5 na 10 tys. osób, również może występować powiększenie wątroby. Tak dzieje się, chociażby w przypadku chorób spichrzeniowych czy wrodzonych wad metabolizmu (fenyloketonuria), ale to zaledwie ułamek spośród znanych już ponad 6000 tego typu chorób. Niestety wciąż pozostają one stosunkowo mało znane, a ich nieswoiste objawy utrudniają postawienie właściwej diagnozy.

Pacjenci podejrzewający u siebie chorobę rzadką mogą jednak liczyć na wsparcie Fundacji Saventic, która specjalizuje się w tym temacie i pomaga w uzyskaniu prawidłowej diagnozy. Każdy zainteresowany może wypełnić formularz i dostarczyć stosowną dokumentację, która zostanie przeanalizowana przez algorytmy oraz specjalistów. To nic nie kosztuje, a może pomóc w rozwiązaniu problemów zdrowotnych, które często towarzyszą pacjentom od wielu lat. Więcej informacji znajdziemy na stronie: https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/powiekszona-watroba/