Skaling i piaskowanie - dentysta wykonująca zabieg u pacjentki.

Skaling i piaskowanie zębów – dowiedz się, na czym polegają i jak często warto je wykonywać

Samo szczotkowanie zębów, nawet najdokładniejsze i uzupełnione o używanie nici dentystycznych, skrobaczki do języka oraz płynów do płukania jamy ustnej, nie pozwala niestety w pełni usunąć osadów i płytki nazębnej gromadzącej się na zębach i na linii dziąseł. Dlatego 1-2 razy do roku warto się zgłosić do gabinetu stomatologicznego na zabiegi profesjonalnej higienizacji wykonywane przez lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Są wśród nich skaling i piaskowanie.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest skaling zębów, kiedy się go wykonuje i jakie są jego rodzaje,
  • na czym polega piaskowanie zębów,
  • jakie inne zabiegi higienizacyjne uzupełniają skaling i piaskowanie.

Zasady prawidłowej higieny jamy ustnej są jasne – zęby należy myć po każdym posiłku (a przynajmniej dwa razy dziennie) przy użyciu pasty do zębów z fluorem i szczoteczki z włosiem o odpowiednim stopniu twardości, a szczotkowanie należy uzupełnić o nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, oczyszczanie języka i stosowanie płynów do płukania jamy ustnej.

Tyle w teorii. W praktyce jednak nawet regularne, dokładne szczotkowanie nie pozwala w pełni oczyszczać zębów i linii dziąseł z osadu nazębnego, który z czasem twardnieje, przekształcając się w płytkę, a następnie w kamień nazębny. Bytują w nim liczne szkodliwe bakterie, które produkują toksyczne substancje osłabiające szkliwo, co przyczynia się do rozwoju próchnicy i chorób przyzębia.

Z tego powodu bardzo ważne jest regularne profesjonalne usuwanie osadu i kamienia nazębnego. Pozwala na to nowoczesna higiena stomatologiczna, czyli zabiegi skalingu i piaskowania, które wykonują stomatolodzy oraz higienistki stomatologiczne.

Skaling – co to jest?

Skaling jest to zabieg usuwania twardego, zmineralizowanego kamienia nazębnego. Wyróżnia się jego dwa główne rodzaje: skaling naddziąsłowy, w przebiegu którego usuwa się kamień z koron zębowych, oraz skaling poddziąsłowy, czyli zabieg usunięcia kamienia odkładającego się pod linią dziąseł.

Jeszcze jakiś czas temu skaling zębów wykonywano metodami mechanicznymi, czyli przy użyciu różnego rodzaju dłut, sierpów i motyczek stomatologicznych. Obecnie jednak usuwanie kamienia jest dla pacjenta o wiele mniej inwazyjne. Wykonywany jest między innymi:

  • skaling ultradźwiękowy – kamień rozbijany jest przy użyciu ultradźwięków,
  • skaling laserowy – kamień usuwa się przy zastosowaniu energii emitowanej przez laser,
  • skaling chemiczny – na zęby nakłada się substancje chemiczne rozpuszczające kamień.

Skaling zębów powinno się wykonywać 1-2 razy do roku. W przypadku palaczy zabieg przeprowadza się częściej, nawet 3-4 razy w roku.

Piaskowanie zębów – na czym polega?

Piaskowanie to zabieg będący uzupełnieniem skalingu. Po rozbiciu i usunięciu kamienia nazębnego zęby i linię dziąseł trzeba oczyścić z jego pozostałości. Podczas piaskowania w jamie ustnej pacjenta rozpyla się pod ciśnieniem specjalny piasek dentystyczny zmieszany z wodą. Dzięki temu dociera on nawet do najgłębiej położonych zakamarków jamy ustnej, usuwając osad i przebarwienia zębów.

Piaskowanie zębów nie jest bolesne. Przez kilka godzin po zabiegu należy jedynie unikać picia kawy, mocnej herbaty oraz jedzenia silnie barwiących produktów – w tym czasie zęby są bowiem mocniej narażone na przebarwienia. Podobnie jak w przypadku skalingu, piaskowanie powinno się wykonywać mniej więcej 2 razy do roku.

Skaling, piaskowanie i… fluoryzacja!

Po dokładnym oczyszczeniu zębów z kamienia, osadów i powierzchownych przebarwień warto je jeszcze zabezpieczyć przed działaniem szkodliwych bakterii. Pozwala na to zabieg fluoryzacji, czyli nałożenia na zęby specjalnego lakieru zawierającego wyższe niż np. pasta do zębów stężenie fluoru. Oczywiście jest to stężenie bezpieczne i niepowodujące żadnych skutków ubocznych ze strony organizmu.

Zabiegiem umożliwiającym usunięcie zmineralizowanego kamienia nazębnego jest skaling, a piaskowanie to jego uzupełnienie, pozwalające na oczyszczenie zębów z osadów i przebarwień. Na koniec wykonuje się również fluoryzację. Tego typu profesjonalna, kompleksowa higienizacja stomatologiczna to ważny element profilaktyki próchnicy i chorób przyzębia.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/293854,higienizacja-zebow

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:WS3Sb0Bf5wUJ:https://dlaspecjalistow.pl/pl/p/file/25e2ff837ac7dca3ad5f224a33b26d84/Asysta-Dentystyczna-1_20_artykul.pdf+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d