Czym jest kolano biegacza (ITBS)? - 1 2024

Czym jest kolano biegacza (ITBS)?

Bieganie i uprawianie wysokiej aktywności fizycznej na co dzień może stanowić ogromną pasję, dawać niespożyte pokłady energii oraz radości. Zdarza się jednak, że w konsekwencji wytężonego wysiłku fizycznego dochodzi do nieprzyjemnych kontuzji lub dolegliwości. Jedną z często spotykanych jest tzw. kolano biegacza.

Kolano biegacza – czym jest?

Kolano biegacza bywa nazywane skrótowo ITBS (ang. Iliotibial Band Syndrome) lub zespołem pasma biodrowo-piszczelowego. Jest to bardzo częsta dolegliwość bólowa, wśród osób aktywnych fizycznie i sportowców. Wbrew pozorom nazwa nie odnosi się tylko do biegaczy, ale również między innymi do kolarzy, pływaków i wioślarzy. ITBS objawia się bólem, który ulokowany jest z boku stawu kolanowego, uczuciem trzeszczenia i przeskakiwania w kolanie, zblokowania możliwości ruszania nim, niejednokrotnie tym dolegliwościom towarzyszy obrzęk.

Kolano biegacza – przyczyny

Pasmo biodrowo-piszczelowe jest anatomicznym łącznikiem znajdującym się pomiędzy kolanem a biodrem człowieka. Do jego zadań zalicza się znoszenie dużych obciążeń, które są również nieodłącznym elementem intensywnych ćwiczeń sportowców. Nad przyczepem dolnym, zlokalizowanym z boku stawu kolanowego ulokowany jest nadkłykieć boczny kości udowej. Jest to dokładnie to miejsce, gdzie dochodzi do wzmożonego tarcia wszystkich tych struktur. Za wystąpienie ITBS odpowiada uraz przeciążeniowy, do którego mogą doprowadzić błędy podczas wykonywania ćwiczeń, brak wystarczającego czasu do zregenerowania organizmu po treningu, nieprawidłowe wzorce ruchowe, nadmierne napięcie.

Kolano biegacza – leczenie

Gdy zaobserwowane zostają przykre dolegliwości w obrębie, który dotyczy ITBS należy niezwłocznie przerwać treningi, ponieważ każda kolejna podejmowana aktywność będzie nasilała tarcie i pogłębiała zespół pasma biodrowo-piszczelowego. By obniżyć napięcie, do którego doszło w tym obrębie można rozpocząć wykonywanie samodzielnego masażu i zmniejszyć doznawany ból. Należy ułożyć się w pozycji bocznej na kontuzjowanym boku i rozpocząć rolowanie. Zaleca się rozpoczęcie masażu od okolic biodrowych aż do stawu kolanowego. Jeżeli dolegliwości pomimo tego działania nie ustępują lub wręcz się nasilają, konieczna będzie natychmiastowa wizyta u lekarza specjalisty. Wykonanie odpowiedniej diagnostyki pozwoli stwierdzić, czy kontuzja jest jednoznaczna z ITBS.

Kolano biegacza – rehabilitacja

Kolejnym krokiem, ku wyzdrowieniu i kontynuacji ulubionej aktywności fizycznej jest wizyta u fizjoterapeuty. Dobry specjalista jest w stanie sprawdzić wszystkie struktury, które mogły doznać uszkodzeń i zaordynować indywidualnie dobraną, jak najlepszą terapię. Najczęstszym działaniem ze strony fizjoterapeutów przy ITBS jest zastosowanie terapii manualnej, która ma na celu rozluźnianie zarówno mięśni jak i powięzi. Zabiegi fizjoterapeutyczne, które łagodzą przykre dolegliwości związane z kolanem biegacza to również krioterapia i jonoforeza, które to mają za zadanie maksymalnie zniwelować występujące stany zapalne i złagodzić ból. Dużym wsparciem może okazać się również skorzystanie z laseroterapii i ultradźwięków, które posiadają właściwości przyspieszające procesy gojenia się uszkodzonych tkanek.