Dieta BLW – co to takiego?

W dzisiejszych czasach coraz więcej rodziców decyduje się na dietę BLW. Bazuje ona przede wszystkim na niezależności dziecka, gdyż nie spożywa ono papek i musów, ale stałe pokarmy. Na talerzyku przed pociechą kładzie się ugotowane warzywa, mięso oraz owoce. Dziecko ma samo zjadać tyle ile potrzebuje i od najmłodszych lat jeść samodzielnie. Ta metoda posiada zarówno zalety, jak i wady.

Jedną z największych zalet jest rozwój sensoryki pociechy, która próbuje różnych pokarmów, widzi inne kolory oraz ma do czynienia z różnymi konsystencjami. BLW wpływa również na samodzielność dziecka, nie jest ono poganiane i nie wmuszą się w niego dodatkowych ilości jedzenia. Młody człowiek poznaje również smaki. Doskonale wie, kiedy je jajko, a zaserwowano surowego pomidora. Dieta sprawia, że dziecko akceptuje wiele smaków, których nie można wyczuć w zmiksowanej zupce. Pociecha ćwiczy rękę, manipuluje nią, uczy się trafiania do buzi, co dla młodego człowieka nie lada wyzwanie. Żucie oraz gryzienie sprawia, że istnieje zdecydowanie mniejsza szansa na zmaganie się z wadami wymowy oraz zgryzem. Mama oszczędza czas na gotowaniu, który może przeznaczyć na bardziej przyjemne czynności.

Z kolei wśród wad warto wspomnieć przede wszystkim o bałaganie, a czasem nawet braku różnorodności w sytuacji, kiedy dziecko sięga tylko po lubiane smaki i pomija inne przygotowane warzywa, owoce czy mięsa. Często rodzice dokonują również niewłaściwych wyborów i nakładają dziecku taki sam obiad czy kolację jak sobie, a układ pokarmowy młodego człowieka nie jest na to jeszcze gotowy.