Dlaczego męczy nas zapalenie pęcherza?

Zapalenie pęcherza to problem z którym każdego dnia musi zmagać się spora ilość kobiet. Dolegliwość ta dotyka również mężczyzn, jednakże w zdecydowanie mniejszym stopniu. Za powstanie zapalenia wini się bakterie (przede wszystkim Escherichia coli). Bakterie te znajdują się w prawidłowej florze bakteryjnej jelita grubego, jednakże są w stanie bardzo namieszać, kiedy przedostaną się do pochwy. Za zapalenie pęcherza odpowiadają również wirusy i grzyby, jednakże sytuacja ta występuje o wiele rzadziej.

Zapalenie pęcherza u kobiet jest uwarunkowane bliską odległością układu moczowego od końca układu pokarmowego. Właśnie dlatego bakterie przenosi się bez większych komplikacji. Po przedostaniu się następuje kolonizacja, niedługo potem można zauważyć infekcje. Na tę nieprzyjemną dolegliwość narażone są osoby, które miały złogi w kamicy układu moczowego, albo żyją ze zwężeniami cewki moczowej. Oprócz tego na ilość zachorowań wpływa również cukrzyca, wiek (im osoba starsza tym gorzej), cewnik w pęcherzu moczowym oraz terapia przy pomocy wybranych leków.

Wspomniano już, że problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet, jednakże nie oznacza to, że mężczyźni nie muszą radzić sobie z zapaleniem pęcherza.