Interna Szczeklika – podręcznik, który zmienił wiele w świecie medycyny

Dziś, w dobie cyfryzacji, często zapominamy o tym, jak ważne jest skupianie się na relacjach międzyludzkich. Problem z pogodzeniem nowoczesności z bliskością i uważnością na drugiego człowieka występuje szczególnie w tych dziedzinach, gdzie postęp technologiczny rozwija się wyjątkowo szybko. Do takich obszarów z pewnością należy medycyna. Współcześnie nauka o ludzkim ciele i chorobach jest zaawansowana do tego stopnia, że potrafimy wydłużyć jakościowo długość życia ludzkiego o kilkadziesiąt lat, w porównaniu z wiekami wcześniejszymi. Z drugiej jednak strony, jednostki zafascynowane wynalazkami i innowacjami mogą zapomnieć o tym, jak istotny w tym procesie jest sam człowiek. Autor książki Interna Szczeklika zdecydowanie sprzeciwiał się temu nurtowi. Twierdził, że w medycynie chodzi głównie o relację lekarza z pacjentem, której nie wolno zaniedbać. O czym jeszcze Andrzej Szczeklik pisał w swoim słynnym podręczniku?

O czym jest interna Szczeklika?

Jak sama nazwa wskazuje, interna Szczeklika to książka odnosząca się do działań podejmowanych przez internistów. Kim są Ci lekarze i w jaki sposób wyróżnia się ich profesja? Laicy bardzo często wykazują tendencję do tego, aby mylić internistów z lekarzami rodzinnymi/ogólnymi. Dlaczego nie powinno się tego robić? Otóż internista to doktor ze specjalizacją w zakresie leczenia chorób wewnętrznych. Aby zostać lekarzem rodzinnym nie potrzeba takich kwalifikacji, chociaż spora część leczących w przychodniach rzeczywiście jest internistami.

Interna Szczeklika to podręcznik, z którym muszą zapoznać się wszyscy studenci uczęszczający na specjalizację, o której mowa. Dlaczego? Otóż łączy on w sobie praktyczną wiedzę ze wskazówkami dotyczącymi etosu pracy internisty, który jest lekarzem wyjątkowym, bo posiadającym holistyczną wiedzę o ludzkim ciele. Często zdarza się, że interniści mają styczność z pacjentami na pierwszej linii frontu, ponieważ to oni bywają obsadzani na SOR-ach oraz w przychodniach. Dobrze byłoby zatem, aby interniści mieli świadomość, w jaki sposób ich postawa wpływa na samopoczucie leczonego.

Oprócz zagadnień dotyczących specyfiki pracy z pacjentem interna Szczeklika zawiera wszelkie kluczowe informacje na temat diagnozowania chorób wewnętrznych, a także ich leczenia. Autor poświęcił również uwagę kwestii profilaktyki. Jako specjalista od chorób wewnętrznych zdawał sobie bowiem sprawę z tego, iż większość schorzeń atakujących nasze organy, może zostać zatrzymana przez zdrowy tryb życia lub wyleczona przy odpowiednio wczesnej diagnozie. Szczeklik ogromną uwagę przywiązywał także do aktualności danych, które podawał. Z tego względu internę Szczeklika uznaje się za wyjątkowy podręcznik, któremu ufają zarówno praktycy, teoretycy, jak i studenci.

Jakie choroby omawia interna Szczeklika?

Praca internisty jest niezwykle wymagająca, ponieważ stawia on diagnozę wstępną bez wykonywania zaawansowanych badań. Zwykle przeprowadza kwalifikację na podstawie objawów przedstawionych przez pacjenta oraz własnych obserwacji. Każdy student planujący karierę lekarza chorób wewnętrznych musi mieć zatem solidne podstawy w kwestii objawów setek, a nawet tysięcy możliwych przypadłości. Z tego względu Szczeklik w swojej pracy zawał omówienie kilkudziesięciu popularnych i nietypowych chorób.

Interna Szczeklika zawiera rozdział praktyczny omawiający schorzenia z zakresu układu sercowo-naczyniowego, chorób płuc, nerek czy narządów płciowych. Ponadto w skład tego fragmentu weszły opisy objawów cukrzycy, chorób endokrynologicznych, nowotworowych oraz skórnych. W 2021 r. znowelizowana wersja uwzględniła również przebieg choroby COVID-19 i schemat diagnozy, który należy zastosować w większości przypadków.

Ile kosztuje interna Szczeklika?

Wielu studentów, gdy dowiaduje się, że w Polsce istnieje możliwość zakupu tak wybitnej pozycji, pragnie mieć ją w swojej kolekcji. Pojawia się tylko jedno pytanie – ile kosztuje interna Szczeklika? Cóż, nie jest to podręcznik najtańszy, jednak wydaje się, że jest to jedna z lepszych pomocy naukowych podczas studiów medycznych. Warto zatem zainwestować 200-270 zł i zdobyć tę wartościową książkę, która niezwykle poszerzy perspektywy odbiorcy i być może zmodyfikuje jego sposób postrzegania relacji na linii lekarz-pacjent.