W trakcie leczenia ortodontycznego Twoje zęby wystawione są na działanie większej niż zazwyczaj liczby czynników próchnicotwórczych. Konstrukcja aparatu sprzyja gromadzeniu się cząstek jedzenia w zakamarkach jamy ustnej i utrudnia ich usuwanie. Na Twoich dziąsłach mogą też pojawić się opuchlizna, owrzodzenia, a nawet otwarte rany. Poświęć więc szczególną uwagę higienie jamy ustnej. Sprawdź, jak myć zęby z aparatem, aby zapobiegać próchnicy i chorobom przyzębia.
Jak myć zęby z aparatem? Odpowiednia technika szczotkowania to podstawa!
Jeśli chcesz uniknąć podrażnienia śluzówek, aft, odwapnienia zębów i kamienia nazębnego, szczególną uwagę musisz poświęcić dwóm rzeczom: regularności mycia zębów z aparatem oraz właściwej technice szczotkowania.
Jak często myć zęby z aparatem? To zależy od częstotliwości i rodzaju posiłków. Obowiązkowo myj zęby codziennie rano i wieczorem. Poświęć na tę czynność przynajmniej dwie minuty – po 30 sekund na każdy kwadrant jamy ustnej.
Prawidłowe czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym powinno wyglądać następująco:
- Przyłóż szczoteczkę do zębów pod kątem 45° i czyść zęby krótkimi, pionowymi ruchami. Najpierw wyszczotkuj część zębów przy dziąsłach.
- Dokładnie wyszczotkuj elementy aparatu i powierzchnie zębów znajdujące się pod jego łukiem. Szczoteczkę przesuwaj wzdłuż łuku.
- Wyczyść wewnętrzną część zębów. Zęby trzonowe szczotkuj ruchami pionowymi, a siekacze – poziomymi.
- Dokładnie wyszczotkuj wierzchnią część zębów trzonowych.
Zęby z aparatem najlepiej myć po każdym posiłku. Jeśli nie masz takiej możliwości (np. znajdujesz się poza domem), zaopatrz się niewielką szczoteczkę podróżną lub skorzystaj ze specjalnej szczoteczki jednopęczkowej. Dzięki niej szybko i dyskretnie usuniesz resztki jedzenia z elementów aparatu.
Zwykła pasta i szczoteczka nie wystarczą. Wybierz profesjonalny zestaw do czyszczenia zębów z aparatem ortodontycznym
Mycie zębów z aparatem ortodontycznym za pomocą zwykłej szczoteczki nie jest ani wygodne, ani skuteczne. Aby łatwo docierać do przestrzeni międzyzębowych i powierzchni znajdujących się w okolicach zamków aparatu, profesjonalne szczoteczki ortodontyczne muszą mieć specjalną strukturę włosia. Jest ono wycięte w kształt litery V, dzięki temu może dokładnie przylegać i do powierzchni zębów, i do zamków aparatu.
Niektóre z nich – tak jak szczoteczka GUM® ORTHO z linii produktów do pielęgnacji zębów z aparatem GUM – mają także specjalnie zaokrąglone, miękkie włókna. Używanie takiej szczoteczki pozwoli Ci uniknąć podrażnień dziąseł.
A co z pastą do zębów? Sama ochrona przeciwpróchnicza jest niewystarczająca. Wybierz specyfik, który jednocześnie chroni i zęby, i dziąsła. Potrzebne jest także dodatkowe działanie osłaniające i regenerujące miękkie tkanki jamy ustnej. Najlepszy jest preparat zawierający łagodne substancje ścierne oraz odżywcze witaminy lub nawilżające środki roślinne, np. aloes.
Produktem, który dobrze nadaje się do mycia zębów z aparatem ortodontycznym jest pasta do zębów GUM® ORTHO. Pasta ta ma wszystkie wspomniane cechy, a do tego skutecznie redukuje odkładanie się płytki bakteryjnej, dzięki czemu jeszcze bardziej zwiększa ochronę przeciwpróchniczą. Jej lekka żelowa formuła ułatwia rozprowadzanie specyfiku na zębach. Łatwo wyczyścisz więc wszystkie powierzchnie zębowe.
Te produkty pomogą Ci dokładnie wyczyścić zęby z aparatem!
Założony aparat ortodontyczny utrudnia czyszczenie powierzchni, na których najczęściej pojawiają się pierwsze zmiany próchnicze – przestrzeni międzyzębowych oraz linii dziąseł. Przydatnymi akcesoriami, które ułatwią Ci czyszczenie tych miejsc, są:
- niewielka szczoteczka do czyszczenia przestrzeni między zębami;
- szczoteczka jednopęczkowa;
- wosk zabezpieczający śluzówki jamy ustnej przed otarciem przez wystające elementy aparatu;
- nić dentystyczna ze sztywną przewleczką.
Pamiętaj, że leczenie ubytków z założonym aparatem ortodontycznym jest bardzo trudne. W tym okresie zapobieganie próchnicy jest więc jeszcze ważniejsze niż zazwyczaj. Z odpowiednimi akcesoriami i środkami higienicznymi nie jest to takie trudne.