Wpływ niekontrolowanego hazardu na zdrowie

Hazard w wielu środowiskach budzi dość szeroko rozpowszechnione negatywne skojarzenia z nim związane. Ten sposób postrzegania nie jest do końca pozbawiony racjonalnych podstaw gdyż w wielu aspektach faktycznie ma on na ludzi negatywny a wręcz szkodliwy wpływ zwłaszcza jeżeli jest nadużywany.

Jak pokazują badania przeprowadzone przed kilkoma latami w Polsce świadomość wśród ludzi na temat szkodliwości i zagrożeń wynikających z hazardu wciąż rośnie co daje dobry prognostyk na przyszłość. Dla wielu ludzi nadal jednak hazard i gra w kasynie jest niczym więcej jak beztroską rozrywka w czystej postaci. W samym środowisku graczy jednak istnieje podział na tych, którzy zdają sobie sprawę z istniejących i wynikających z nadmiaru hazardu zagrożeń oraz na tych, którzy niczym się nie przejmują i idą „na żywioł” nie licząc się z konsekwencjami. Psychika jednak działa w miarę jednakowo u jednych i drugich i jest podatna na uśpienie za sprawą pokus jakie niesie ze sobą perspektywa dużej wygranej. Różnica między nimi polega na tym, że jedni potrafią dostrzec czyhające zagrożenia i im nie ulec a drudzy nawet nie wiedzą, że ich działanie i zachowanie są efektem podprogowego i podświadomego oddziaływania ukrytych mechanizmów funkcjonujących w hazardzie.

Z jednej strony rośnie świadomość, jednak z drugiej przez kolejny już rok z rzędu wzrasta wśród Polaków zaangażowanie w szeroko rozumiany hazard na czele z grami w kasynie lub salonie z automatami. Mimo to jednak rośnie też odsetek osób świadomych ryzyka uzależnienia jakie hazard niesie ze sobą i tego, że jest ono wcale nie mniejsze niż w przypadku papierosów, środków psychoaktywnych czy alkoholu. Z danych CBOS wynika, że blisko 1 na tysiąc Polaków, a dokładnie około 30 tysięcy osób, mierzy się z nałogiem hazardowym lub jego nawrotem po terapii i w większym bądź mniejszym stopniu się z nim zmaga.

Hazard a ludzka psychika

Niekontrolowany hazard negatywnie odbija się na portfelu i indywidualnej sytuacji majątkowej oraz finansowej. O tym wie zdecydowanie więcej osób niż o fakcie, że pozbawiona samokontroli gra w kasynie lub salonie może wywołać trudnoodwracalne szkody w ludzkiej psychice. O ile finansowo można po zawirowaniach z hazardem się w końcu wybić z tzw „dołka”, o tyle zaleczenie i zniwelowanie szkód, jakie hazard wyrządzi w ludzkim wnętrzu może być o wiele trudniejsze jeśli nawet niemożliwe przez długie lata nawet przy założeniu silnej motywacji do zmian i samozaparciu samego zainteresowanego. Szkody spowodowane uzależnieniem od hazardu mogą się odbić na całym dalszym życiu. Rozpoczynając przygodę w kasynie polecamy grać na małe stawki. Najlepsze kasyna, w których by grać nie potrzebujesz dużej ilości pieniędzy, znajdziesz pod poniższym linkiem: https://www.listakasyn.pl/kasyna-z-minimalnym-depozytem/

Wpływ na sferę psycho – fizyczną

Niekontrolowany nadmierny hazard oddziałuje nie tylko na sferę psychiczną organizmu a dotyka także aspektów psycho – fizycznych. Przejawiać się to może w formie depresji wynikającej z rozczarowania brakiem oczekiwanej wygranej. Taka osoba wmawia sobie, że skoro tyle już gra to w końcu musi się jej poszczęścić. Gra więc jeszcze więcej co skutkuje jeszcze dalszym przywiązaniem się do hazardu a gdy wygrana dalej nie przychodzi w wielu przypadkach następuje jeszcze dalej idąca intensyfikacja gry prowadząca w konsekwencji do powstania spirali uzależnienia, którą mało kto ma siłę samodzielnie przerwać. Ciągłe myśli o hazardzie i tym, jak zwiększyć swoje szanse w grze powodują, że życie takiej osoby staje się pasmem udręk, a te sprawiają, że przestaje ona w sposób normalny funkcjonować. Dalszym skutkiem pogłębiającego się stanu może być nerwica, bezsenność, zaburzenia łaknienia i kompletna utrata regularności w tym zakresie, a to prowadzi do ogólnego osłabienia organizmu także już w sferze fizyczno – zdrowotnej a osoba staje się coraz bardziej podatna na choroby ciała. Rzadko więc jest tak, że osoba uzależniona od hazardu i niekontrolująca swojej pasji nie przejawia innych symptomów zdrowotnych, choć dość często pojawiają się one dopiero na bardziej zaawansowanym i mocno postępującym etapie choroby uzależnieniowej.

W skrajnym przypadku, kiedy otoczenie i rodzina nie rozpoznaje nasilających się symptomów i zamiast pomóc jeszcze odsuwa od siebie daną osobę pozostawiając ja samą sobie, wchodzi ona na ścieżkę, która może się zakończyć myślami samobójczymi i targnięciem się na swoje życie na skutek niemożności poradzenia sobie z nawarstwiającymi się problemami. Skuteczna próba samobójcza nie rozwiąże problemów z długami, które dana osoba zaciągnęła za życia, a które pozostają później zmartwieniem rodziny. Nieudana próba samobójcza z kolei może przerwać spiralę uzależnienia o ile mocno wstrząśnie nałogowym graczem wymuszając autorefleksję skłaniającą do udania się po pomoc do specjalisty. To jednak dopiero pierwszy krok na długiej drodze powrotu do w miarę stabilnego życia. Wielu jednak nie ma na tyle samozaparcia by doprowadzić całą terapię do końca i gdy w pewnym momencie uzna, że jest już wystarczająco dobrze przerywa leczenie a niedługo później powtarza się wcześniejsza sytuacja. Tak więc widać, że nałóg hazardowy może spowodować trwałe i trudne do likwidacji szkody, a dotknięta nim osoba nawet po pomyślnym zakończeniu terapii jest dużo bardziej narażona na jego nawrót niż inne osoby, a badania pokazują, że wzrasta wśród nich też skłonność do nadużywania alkoholu oraz narkotyków.

Osoba mająca problemy z kontrolą swoich zachowań hazardowych często w konsekwencji zaniedbuje także życie rodzinne i towarzyskie. Rodzic zaniedbuje dzieci, a małżonek swojego partnera spędzając coraz więcej czasu na grze, czy to stacjonarnie czy internetowo co nieuchronnie w większości przypadków wiąże się z utratą nawet sporych sum pieniędzy. To z kolei odbija się jednoznacznie negatywnie na sytuacji materialnej. Ubytek finansów staje się przyczyną konfliktów i napiętej atmosfery w domu co nie zatrzymane w porę może stać się przyczyną rozpadu małżeństwa i rodziny. Jest to więc drugi, oprócz samobójstwa skrajny finał uzależnienia i nadmiernego przywiązania od hazardu.