Zapalenie dziąseł u dziecka

Zapalenie dziąseł u dzieci występuje stosunkowo często i jest bardzo bolesne. Pojawia się na skutek występowania w płytce nazębnej bakterii, które powodują przede wszystkim krwawienie i dyskomfort. Właśnie dlatego aby zapobiegać tej dolegliwości należy przede wszystkim dbać o stan jamy ustnej oraz wykorzystywać środki o działaniu bakteriobójczym i przeciwzapalnym.

Zapalenie dziąseł może pojawić się zarówno w okresie niemowlęcym, jak również przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Należy je rozpoznać jak najszybciej, gdyż tylko w takiej sytuacji można się z nim stosunkowo szybko rozprawić. Kiedy rodzice niczego nie zmienią, wiąże się to poważnymi chorobami przyzębia, uszkodzeniami więzadeł zębów, a w najgorszym przypadku oznacza zanik kości.

Stan zapalny pojawia się na skutek osadzania się znacznych ilości płytki nazębnej, która została skolonizowana przez bakterie chorobotwórcze. Oprócz tego w jamie ustnej gromadzą się resztki pożywienia i substancje mineralne, które tylko pogarszają stan zdrowia. Skutkiem tego dziecko zmaga się z próchnicą oraz infekcją tkanek miękkich, znajdujących się wokół zębów.

Wszystkie te procesy stanowią efekt niewłaściwego szczotkowania zębów, pobieżnego mycia bądź stosowania niewłaściwych past do zębów. O mleczne zęby trzeba dbać bardzo dokładnie, gdyż mają one predyspozycje do psucia i co za tym idzie – zapaleń oraz infekcji.