Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa polega po całkowitym wykluczeniu ze spożywanego jedzenia produktów zawierających gluten. W niektórych przypadkach jest go naprawdę dużo, jak na przykład w pieczywie, jednakże czasem mowa o śladowych ilościach i to również trzeba mieć na uwadze.

Aby dokładnie zapoznać się ze wszystkimi produktami w których występuje gluten trzeba poszukać informacji na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Chodzi jednak przede wszystkim o produkty zbożowe, chociaż gluten znajduje się również w produktach niezborowych. Warto mieć na uwadze, że gluten znajduje się również w niektórych lekach.

Na rynku istnieje sporo firm, które zajmują się produkcją żywności zawierającej gluten, jak i również produktów bezglutenowych. Nie ma w tym nic złego, jednakże istnieje spore ryzyko zanieczyszczenia glutenem produktów w których nie może go być wcale. Chodzi o to, że znajduje się on na zakładzie i przeniesienie go nie jest wcale takie trudne.

Nieco więcej szczegółów

Osoby na diecie bez glutenu muszą regularnie kontrolować skład produktów, gdyż występuje on nie tylko w produktach zbożowych. Oczywiście, tego typu produkty są najbardziej oczywiste, jednakże gluten można znaleźć na przykład w wędlinie czy konserwach. Występuje w parówkach, serkach topionych, jogurtach owocowych, majonezach, dresingach, chipsach oraz daniach określanych mianem instant. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że na półkach pojawia się coraz więcej produktów określanych jako „fit” czy „bio”. Nie oznaczają one wcale produktów bezglutenowych. W ich przypadku również trzeba kontrolować skład.

Osoby, które nie spożywają glutenu nie mają łatwo, jednakże do diety można się przyzwyczaić. Na początku należy nauczyć się zastępować produkty, które wcześniej znajdowały się w diecie. W trakcie wyjścia do restauracji również należy przekazać informacje odnośnie diety i kucharze przyrządzą danie, które nie zawiera glutenu. W menu oraz na opakowaniach produktów znajduje się przekreślony kłos i wtedy wiadomo, że mogą po nie sięgnąć osoby przebywające na diecie bezglutenowej.