Superfood, które nie zrujnuje domowego budżetu

Superfood to nic innego jak produkty spożywcze, które posiadają wysoką wartość odżywczą. Powinny znajdywać się w diecie każdego człowieka i co ważniejsze nie muszą wcale zrujnować portfela.

W pierwszej kolejności warto sięgnąć po owoce jagodowe, czyli maliny, jagody, borówki czy truskawki. Składają się one z polifnoli, które mają właściwości bioaktywne. Sprawiają, że ilość wolnych rodników w organizmie zdecydowanie zmniejsza się, a do tego zapobiegają rozwijaniu się blaszki miażdżycowej. Przy ich pomocy mózg dobrze pracuje oraz chronią przed procesami neurodegeneracyjnymi (ich skutkiem jest choroba Alzhaimera).

Oprócz tego w diecie muszą znaleźć się warzywa krzyżowe. Chodzi przede wszystkim o kapustę, brokuły, kalafior, jarmuż oraz brukselkę. Występują w nich spore ilości substancji bioaktywnych, które doskonale radzą sobie z nowotworami (przede wszystkim piersi czy szyjki macicy).

W dalszej kolejności należy spożywać jak największe ilości produktów zbożowych pełnoziarnistych. Na stole powinna regularnie gościć kasza gryczana oraz jaglana. Znajduje się w nich cały szereg składników odżywczych, na przykład witamin z grupy B oraz magnezu. Warto też wspomnieć o związkach fenolowych oraz błonniku, który doskonale wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Z kolei orzechy oraz nasiona zawierają prozdrowotne kwasy tłuszczowe, które wspierają funkcjonowanie mózgu oraz układu nerwowego. Powinien sięgać po nie każdy, jednakże przydadzą się przede wszystkim osobom, które zmagają się z wysokim cholesterolem.